Széchenyi-terv: eddig csak 11,5 milliárdot utaltak át

Vágólapra másolva!
A Széchenyi-terv keretében kiírt pályázatokon tavaly elnyert 118,9 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból eddig 11,5 milliárd forintot utalt át a Gazdasági Minisztérium (GM) a nyerteseknek - mondta Nagy Róza, a GM közigazgatási államtitkára. Nagy szerint Európai Unióban ilyen szigorú pályázati feltételek mellett, akár 2-3 évbe is telhet, míg a konkrét kifizetések elindulnak.
Vágólapra másolva!

Az államtitkár szerint a végleges adatok alapján a 167,1 milliárd forint támogatási igénnyel beérkezett 13 697 pályázat több mint háromnegyede, 10 710 nyert támogatást. Az odaítélt csaknem 119 milliárd forint állami forrás 463 milliárd forintnyi beruházást indított el, és több mint 34 ezer új munkahelyet teremt.

A Széchenyi-terv hét programjának megvalósításához 2001-ben mintegy 230 milliárd forint költségvetési forrás állt rendelkezésre. Az állami társfinanszírozás segítésével tavaly összesen több mint 650 milliárd forint értékben indult fejlesztés az országban. Az államtitkár becslése szerint tavaly csaknem 130 milliárd forintot fizettek ki ténylegesen.

Nagy elmondta, hogy a nyertes pályázatok 14 százaléka Budapesten, 86 százaléka pedig vidéken valósul meg. A nyertes vidéki pályázatok mintegy 50 százaléka érkezett az ország keleti, 50 százaléka a nyugati országrészből. Hozzátette: a fővárosban az összes beruházás kevesebb, mint 8 százaléka jön létre. A Dunántúlon valósul meg a beruházás 53 százaléka, a Dunától keletre pedig a 39 százaléka.

A GM számításai szerint a nyertes pályázók több mint 45 százaléka vállalkozás, amelyek több mint 72 milliárd forint támogatással majdnem 345 milliárd forint értékű beruházást valósítanak meg. Ez az összberuházás csaknem 80 százaléka.

Az önkormányzatok 38,4 milliárd forintot meghaladó állami támogatást nyertek tavaly. A legtöbbet mintegy 24,6 milliárd forintot eddig a lakásprogramból kapták, de jelentős, csaknem 11,2 milliárd forintot kapnak turisztikai beruházásaikhoz is.

Tavaly a legnagyobb támogatást a vállalkozáserősítő programra beérkezett pályázatok kapták, összesen mintegy 47,7 milliárd forintot. Második helyen szerepel a turizmusfejlesztési program, amelyből a pályázók összesen csaknem 30,4 milliárd forintot nyertek el.

(MTI)

Ajánlat:

Gazdasági Minisztérium

Korábban:

Újabb újítások a Széchenyi tervben
(2002. március 1.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!