Az ideiglenes intézkedés célja nem a hazai piacra történő szállítások ellehetetlenítése, hanem a hazai iparág helyzetének kiszámítható keretek között tartása, illetve a helyzet további romlásának megakadályozása - áll a közleményben. A vámpótlék bevezetését a két minisztérium azzal indokolta, hogy a magyarországi ipar jelzései szerint egyes vas- és acélipari termékek importjának évek óta tartó folyamatos növekedése a magyar acélipar számára súlyos kárt okozott és okozhat. A közlemény emlékeztet: az acélipari termékek nemzetközi kereskedelmében előreláthatatlan események bontakoztak ki az USA és az EU által hozott kereskedelemkorlátozó intézkedések nyomán.
A meginduló piacvédelmi eljárás kizárólag azokra a termékcsoportokra vonatkozik, amelyek importja 2001-ben jelentősen meghaladta az előző évek átlagos behozatalát. A 15 árucsoportot és a mennyiségi kereteket csütörtökön teszik közzé a Gazdasági és Foglalkoztatási Közlönyben.
A közlemény szerint a behozatali keretek kialakítása során a vizsgáló hatóságok figyelembe vették az import származási összetételét és ennek megfelelően külön kereteket állapítottak meg az Európai Unió és a Közép-Európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) tagországaira, valamint külön keret vonatkozik a többi exportőr országra.
A közleményből kiderül az is, hogy az ideiglenes intézkedés hatálya nem terjed ki az általános preferenciális rendszer keretében kedvezményes elbánásra jogosult fejlődő országokból származó árukra.
A nemzetközi vámháború újabb lépéseként az EUhivatalosan is benyújtotta a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) azoknak az amerikai termékeknek a listáját, amelyekre akár száz százalékos büntetővámot vethet ki, válaszul az általa jogellenesnek tartott amerikai acélvám-emelési intézkedésekre.
(Üzleti Negyed - MTI)
Ajánlat:
Korábban:
Magyarország is beszállhat az acélvám-háborúba
(2002. április 3.)
Uniós válasz az amerikai védővámra
(2002. március 27.)
Nehéz helyzetbe kerül a Dunaferr az uniós vámok miatt
(2002. március 26.)