Csehák Judit, a szocialisták egészségügyi miniszterjelöltje szerint tarthatatlan a július elsejei határidő, amikor a gyártók tb-támogatásban részesülő gyógyszereik árát a korábban kötött hároméves megállapodás alapján 5 százalékkal emelhetnék. Az árváltozás várható időpontját nem tudta megjelölni, mivel jelenleg nem áll rendelkezésükre elegendő információ a gyógyszerár-tárgyalásokról.
A leköszönő kormány már elkezdte az egyeztetéseket a gyártókkal, ám az új kormány - amely leghamarabb május 27-én állhat fel - csak június elejére láthatja át tisztán a helyzetet. Az áremelést a változást megelőző 30 nappal kell kihirdetni, vagyis a rendelkezésre álló idő szűkebb a kelleténél. A határidőt nem tudjuk betartani - mondta a Napi Gazdaságnak Csehák Judit.
A leendő miniszter más akadályokra is figyelmeztetett. Szerinte a Fidesz-kormány olyan gyógyszerár-politikai csomagot állított össze, amely éves szinten mintegy 30 milliárd forinttal növeli a gyógyszerkassza kiadásait. Ebből 16-20 milliárdot tesz ki hozzávetőleg 700 új termék befogadása a tb-támogatotti körbe. Összességében 50-60 milliárddal lépheti túl az idei 153 milliárd forintot előirányzatát a gyógyszerkassza - véli Csehák -, ebből 50 milliárd forint pótlására az áremeléstől függetlenül is szükség lesz, a keret alultervezettsége miatt. (Az első négy hónapban 66 milliárd forintot fordítottak támogatásra, ami az éves előirányzat 43 százaléka.) Igaz, a többletkiadások egy részét épp a szocialistáknak a választási kampány során tett vállalásai emelik: az MSZP azt ígérte, hogy idén nem emelkedik a lakosság
gyógyszerterhe. A Fidesz-kormány viszont - egyes értesülések szerint - a támogatási kategóriák átalakítására, több, jelenleg a 90-100 százalékos támogatási körbe tartozó gyógyszer állami hozzájárulásának mérséklésére készült.
Az egészségügyi tárca várományosa lapunknak elmondta, hogy az 5 százalékos termelői áremelés végrehajtása a gyártókkal folytatandó tárgyalásokon múlik. Az egyeztetéseken - a gyógyszer-támogatási keret finanszírozhatósága végett - azt a kormányzati tárgyalási pozíciót tartja valószínűnek, amely az áremelést vagy a tb-támogatotti kör kiterjesztését próbálja elfogadtatni a gyártókkal. Piaci vélemények szerint ez csak hosszas tárgyalások után, minden egyes gyártóval külön egyeztetve valósítható meg, ami tovább késleltetheti az áremelés érvényesítését. Az újonnan befogadandó készítmények jó része egyébként várhatóan a legmagasabb, 90 és 100 százalékos állami hozzájárulást biztosító kategóriákba kerül.
(MTI)