A betegséget május 21-én észlelték először. A térségben további intézkedésig sertést közfogyasztásra nem szabad levágni, vagy elszállítani - mondta a főállatorvos.
A közel 19 ezer állat zömét egy debreceni vágóhídra szállítják, és húsukból csak hőkezelt termékek készülhetnek. A betegség emberre nem veszélyes. A 25-30 kilogramm alatti sertéseket, valamint a konkrét tüneteket, például magas lázat, légzőszervi rendellenességeket, étvágytalanságot mutató állatokat fájdalommentesen elaltatják és megsemmisítik.
A megyei főállatorvos arról nem tudott nyilatkozni, hogy meddig tart a védőzárlat a térségben, elmondta azonban, hogy a telep kiürítését követő fertőtlenítés után két héttel bizonyos könnyítésekre sor kerülhet. Sok minden függ attól is, hogy mi derül ki a már megkezdődött járványtani nyomozás során - mondta Joó Jenő.
A főállatorvos szerint az Aujszky-féle kór miatt a külföldi piacokon nem kell számítani korlátozásokra, amelyeket egyébként sertéspestis, valamint száj- és körömfájás esetén szoktak elrendelni az importőr országok.
Az orosházi AGRO-M Rt-nek ezen a telepén az Aujszky-kór 1999 őszén is felbukkant, akkor egy 20 ezres állományt kellett kiirtani - tájékoztatta az MTI-t Rozsnyai Sándor, a nagyüzem elnök-vezérigazgatója, hozzátéve, hogy akkor 1,5 milliárd forint kár érte a gazdaságot. A mostani kárt Rozsnyai Sándor mintegy kétmilliárd forintra becsülte. A veszteséget a részvénytársaság önerőből nem tudja kompenzálni, mondta.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
Segítségért kiált a sertéságazat
(2002. május 3.)