Általános megítélés szerint a második félévre véget ér az uniós dekonjunktúra, ami viszonylag gyorsan a magyar kivitel növekedéséhez vezethet. Ez 2002 végére a gazdaság bővülésének gyorsulását, a beruházások növekedését és az ipari termelés élénkülését hozza magával. A javulás megítélése azonban viszonylag széles skálán mozog.
A magyar gazdaság fokozatosan magára talál, majd negyedévről negyedévre egyre gyorsabb ütemben bővül - véli Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője. Véleménye szerint az első negyedév 3,1 százalékos bővülése után az utolsó negyedév már 4,0 százalékos dinamikát hoz. Török szerint a kivitel és a behozatal egyaránt visszafogottan, 3-4 százalékkal bővül az év első felében, ez később 8-10 százalékra gyorsulhat.
A beruházási dinamika az első negyedévben kifejezetten alacsony volt. Az elemzők nulla és három százalék körüli volumenbővülést jeleztek előre az első három hónapra. Csupán annyi biztos, hogy volt valamilyen kismértékű növekedés. A piac véleménye szerint az igazi növekedés a következő hónapokban indul meg, a vállalati kilátások javulásával párhuzamosan.
A GDP alakulása szemszögéből nagy kérdés, hogy mit mutat a háztartások fogyasztása. Az első negyedév különösen magas dinamikát hozott, a lakossági fogyasztás valószínűleg hat százalék körüli mértékben növekedett. A gyors jövedelemkiáramlás várhatóan a második negyedévben is megmarad, majd az év második felében némileg csillapodik. A magas jövedelemszint szintén jótékony hatással van a kiskereskedelem forgalmára, ez már az első negyedévi adatokból is kitűnt.
László Csaba pénzügyminiszter szerint a GDP az idén 3 százalék körül nőhet, jövőre bővülése meghaladhatja a 4 százalékot, majd az ezt követő években az 5 százalék fölötti szintet is elérheti. A gazdaság ismételt erőteljesebb növekedési pályára állítása azért is szükséges, mert az elmúlt 5-6 év átlagát tekintve soha nem bővültek ilyen lassan a beruházások, az ipari termelés és nem volt ilyen alacsony szintű a működőtőke beáramlás. |
(OS)
Korábban:
László Csaba: fokozatos GDP-növekedés 5-6 százalékig
(2002. május 26.)
GKI: 3,2 százalékos GDP bővülés - 9 százalékos jövedelememelkedés várható
(2002. május 14.)