A kiotói egyezmény tavalyi elutasítása óta az Egyesült Államok először csütörtökön tett érdemi javaslatot a légkörbe kerülő, az üvegházhatást erősítő gázok kibocsátásának korlátozására. Bush elnök terve szerint a vállalatokat - főleg az erőműveket - önkéntes alapon, adókönnyítésekkel lehetne rábírni a környezeti szempontok figyelembevételére. Az elnök elképzelése szerint a minél nagyobb gazdasági növekedés és az adócsökkentések együttesen a környezetkímélőbb iparágak és technológiák felé terelhetik a vállalatokat.
A kiotói egyezmény kötelező kvótáival szemben a Bush-javaslat mindössze célokat fogalmaz meg: jelenleg az amerikai nemzeti össztermék (GDP) minden millió dollárjára 180 tonna széndioxid-kibocsátás jut, amit a Bush-terv 10 év alatt 150 tonnára csökkentene. Ez persze azt is jelenti, hogy amennyiben a vállalatok vállalják az önkéntes megszorításokat, és az Egyesült Államok GDP-je több mint 18 százalékkal bővül a következő évtizedben, úgy a széndioxid-kibocsátás nem csökken, hanem nő a jelenlegi szinthez képest.
A terv bejelentésével együtt Bush ismét bírálta a kiotói egyezményt. Szerinte a megállapodáshoz való amerikai csatlakozás milliókkal növelte volna az amerikai munkanélküliek számát, és az egyezmény diszkriminálta volna az Egyesült Államokat, mert míg számára kemény és kötelező kvótákat írt elő, addig a fejlődő országok - többek között India és Kína - mentességet kaptak volna.
Vegyes reakciók
Bush továbbra is az energetikai cégeket kívánja támogatni, környezetvédelmi tervei őszintétlenek - mondta a bejelentésre reagálva Dick Gephardt, a képviselőház demokrata frakcióvezetője.
Ugyanakkor néhány szakértő üdvözölte az elnök elképzeléseit. Egyikük arra hívta fel a figyelmet, hogy Bush elnök először ismeri el: a globális felmelegedés valós probléma a világ számára.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Kiotói egyezmény - az Egyesült Államok elszigetelődik
(2001. július 25.)