A gázüzletág államosításának ára: 580 milliárd

Vágólapra másolva!
A Magyar Fejlesztési Bank mégis tesz ajánlatot a Mol Rt. gázüzletágára. A Magyar Hírlap információi szerint az 580 milliárdos vételárjavaslat "középtájt" helyezkedik el, ám az ügylet nyélbe ütésére kevés esélye van az Orbán-kormánynak.
Vágólapra másolva!

Mégis tesz ajánlatot a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a Mol gázüzletágának megvételére. A bank igazgatósága tegnapi ülésén első olvasatban tárgyalta a földgázüzletágról készült előterjesztést, és véleményéről, valamint javaslatairól az MFB tulajdonosi jogait gyakorló Stumpf István kancelláriaminisztert tájékoztatja - nyilatkozott a Magyar Hírlapnak Horváth József szóvivő, aki a kérdésekre megerősítette, hogy az előterjesztést a kormány felkérésére készítették el.

Borókai Gábor kormányszóvivő a Magyar Hírlapnak elmondta: csak hétfőn derül ki, hogy tárgyal-e az adásvételről keddi ülésén a kormány. A Mol gázüzletágáért a lap értesülései szerint 580 milliárd forintot kínál majd az MFB - ez kétszerese a szakértők által valószínűsített minimumárnak, és fele annak az összegnek, amit az üzletágat legtöbbre értékelők valószínűsítettek.

Az Inter Európa Bank elemzője szerint már a korábban közszájon forgó 300 milliárd forint körüli összeg is igen "hízelgő" volt. Bónis Miklósnak ennek ellenére kételyei vannak azzal szemben, hogy a tranzakcióra tényleg sor kerül. Egyfelől nyilvánvaló időkorlátok vannak. A kormány legközelebb kedden ülésezik, akkor adhatja meg a szükséges felhatalmazást az MFB-nek. Ez május 14-e, s ha a Mol már 15-én rábólint az ügyletre, akkor is még legalább 30 nap kell a társaság közgyűlésének összehívásához. Ez az "ideális" dátum minden bizonnyal az új kormány hivatalba lépése utánra esne.

Ugyanakkor az sem biztos, hogy a Mol vezetősége elfogadja az ajánlatot. A probléma nem is az összeggel van, az ár több mint megfelelő. Ám miután a szocialisták ellenzik a tranzakciót, szinte biztosra vehető, hogy az új kabinet mindent meg fog tenni az ügylet annulálásáért. Jó példa erre a négy évvel ezelőtti 4-es metró beruházásának esete. Mindezzel a Mol tulajdonosainak is tisztába kell lenniük. Összesítve: az elemző valószínűtlennek tartja az ügylet nyélbe ütését, véleménye szerint a gázüzletág értékesítésére legkorábban az önkormányzati választások után kerülhet sor.

Máté T. Gyula, Szakonyi Péter

(Magyar Hírlap)

László Csaba, az MSZP pénzügyminiszter-jelöltje szerdán közölte: az új kormány nem látja szükségesnek a Mol gázüzletágának államosítását, ezért a szocialisták felkérik a jelenlegi kabinetet, hogy ilyen döntést már ne hozzon. László Csaba hétfőn az [origo] Társalgójában azt mondta, hogy az általa ismert szakértői vélemények szerint az adásvétel a kabinet mandátumának lejártáig nem lebonyolítható. A miniszterjelölt közleménye szerint a gázüzletág államosítása veszélyeztetheti az ellátás biztonságát és több mint 300 milliárd forinttal növelné az államadósságot.

Ajánlat:

MFB

Mol

Miniszterelnöki Hivatal

Korábban:

Az MFB egyelőre nem tehet ajánlatot a gázüzletágra
(2002. május 7.)

Már nem államosítható a gázüzletág - László Csaba a Társalgóban
(2002. május 7.)

Nem tárgyalnak a gázüzletág államosításáról
(2002. április 29.)

Nem várható gázár-emelés
(2002. április 11.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!