A miniszterelnök szerdán nevezi ki az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. vezérigazgatójává Kamarás Miklóst, elnökévé pedig Mészáros Tamást jelöli. A koalíciós megállapodás, illetve a kormányprogram alapján az állami egységes vagyonkezelés törvényi felügyeletét a pénzügyminiszter gyakorolja.
Lesznek privatizációs tranzakciók - szögezte le az új vezérigazgató, hozzátéve: minden kormánynak megvan a maga gazdaságpolitikai célja, ezen belül az állami vagyonnal kapcsolatos koncepciója. A jelenleginek az, hogy nem érdemes megtartani azokat a vagyonelemeket, amelyek az államnak többletköltségeket okoznak - tette hozzá. Megítélése szerint csak egy-egy cég privatizációjának előkészítésére lehet a büdzsé forrásait felhasználni. Példaként a nemzeti légitársaságot említette.
A korábbi, "visszafogott" kommunikációs stratégiának köszönhetően az ÁPV Rt. konkrét ügyeiről Kamarás Miklósnak sincsenek információi. Épp ezért a felügyelőbizottságtól (fb) vár választ arra a kérdésre, miért végzett a privatizációval és vagyonkezeléssel megbízott szervezet több milliárd forintos költségvetési pénzekből ingatlanfejlesztéseket (Millennium Park) és saját kivitelezésű beruházásokat. A felügyelőbizottság felkészültségét és objektivitását senki sem kérdőjelezheti meg, hiszen abban minden parlamenti párt képviselteti magát - tette hozzá.
Az új igazgatóság nem sok időt fordíthat a berendezkedésre, mert néhány nagyon nehéz helyzetben lévő cég - így a Dunaferr és a Malév - ügye azonnali intézkedést igényel - válaszolt a Magyar Hírlap kérdésére, hogy mennyi időt vesz igénybe az átadás-átvétel.
Az átadáskor derül majd ki az is, hogy a szervezet milyen elkötelezettséget vállalt a jövőre - mondta. A privatizációs szerződések velejárója egyébként, hogy mindkét fél különféle pénzügyi, környezetvédelmi és egyéb feladatok elvégzését vállalja. Kamarás azt tartja indokoltnak, hogy a privatizáció utókezelését egy önálló költségvetési szervezet végezze. Emlékeztetett a Csiha Judit minisztersége idején elkészült törvényjavaslatra, amely a vagyonkezelést a Magyar Holdingba csoportosította volna át, a kötelezettségeket és követeléseket pedig egy külön állami szervezetbe.
A személyi kérdésekben az egyik legfontosabb szempont a tisztakezűség, a másik a szakmaiság - hangoztatta. A felső vezetők kiválasztásáról, illetve megerősítéséről jelenleg is folynak a tárgyalások - tette hozzá. A cél, hogy csökkentsék a nagy horderejű döntések kockázatát. Ennek érdekében a minőségi döntés-előkészítést, a jogszerűséget és a célszerűséget tartják szem előtt.
Kamarás Miklós számít az ÁPV Rt. szakembergárdájára, azaz nem tervez nagy arányú elbocsátásokat. Az előző vezetés a többlépcsős leépítéssel optimális létszámot ért el. A mintegy 160, többségi állami tulajdonú cég vezetésénél is sor kerül majd átvilágításra. A döntéskor azt veszik figyelembe, ki mennyire képes ellátni a szakmai feladatokat.
Kamarás a tervezett szervezeti változások között említette, hogy megszűnik az Orbán-kormány idején bevezetett gyakorlat, amikor is az elnök-vezérigazgató irányította a humánpolitikát.
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. új vezérigazgatójává a kormány Kamarás Miklóst nevezte ki, elnökévé pedig Mészáros Tamást jelölte - áll a Magyar Közlönyben megjelent közleményben. Az igazgatóság szerdán hivatalba lépő tagjai: Mészáros Tamás, Kamarás Miklós, Vásárhelyi István, Sinkovics Péter, Baranyi Imre, Oláh Lajos, Hollai Imre, Csikós Bálint, Csányi Gábor és Terták Elemér. (MTI) |
Nagy Ildikó
(Magyar Hírlap)
Ajánlat: