Az idei év indulása jónak mondható, hiszen mind az állampapír-piaci vételek, mind a tőzsde emelkedése pozitív jövőképet festett. A nagy külföldi befektetők áprilisban azonban szinte egy időben hagytak fel a vásárlásokkal és így a magyar befektetők is bajba kerültek - megszűntek a jó lehetőségek - írta a Világgazdaság.
Állampapírpiac - veszteségek
Az állampapírpiacon a politikai bizonytalanság destruálta a piacot. A befektetők bizalmát jelentősen megtépázta a miniszterelnök múltjával kapcsolatos belpolitikai vita: a hozamgörbe az 5 év és 15 év közötti szakasza 25-40 bázispontos hozamemelkedést váltott ki az elmúlt héten. Korábban elsősorban a Magyar Nemzeti Bank kamatemelései (a rossz makroadatoktól függetlenül) határozták meg az ármozgások irányát, így már két hónapja tapasztalhatják az állampapír-tulajdonosok a hozamemelkedés lehangoló élményét.
A MAX Composite index veszteséget mutat, a referenciahozamok kismértékben tovább emelkedtek, vagyis az átlagállampapír-tulajdonos a pénzénél maradt - ami meglehetősen rossz, hiszen senki sem szeret úgy befektetni, hogy pénzének megmarad a nominálértéke (az inflációból eredő veszteséget ugyanis így is ki kell fizetnie).
Tőzsde - tavaly december óta nem volt ekkora esés
A tőzsdei befektetők a tavalyi év decembere óta nem zárak olyan rossz hónapot, mint most, hiszen az index 10 százalékot zuhant. Az éve elején a kedvezőtlen külpiaci tendenciák nem eredményezték a hazai piac lanyhulását, sőt, friss pénzek áramoltak a hazai gazdaságba. Szakértői vélemények szerint nemrég azonban az új tőke elfogyott, és a hazai piac ismét elkezdte követni a nyugati tendenciákat.
Egyéb okok között elítélhető az, hogy lassabban halad a gázár rendezése a vártnál - emiatt egyre több részvénytulajdonos jelenik meg a Mol-kereskedelem eladási oldalán. Másrészt a külföldi nagytőke teljesen abbahagyta a kint gyengén szereplő távközlési papír, a MATÁV vételét, minek eredményeként a papír áttörte a 900 forintos szintet. Végül a Richtertől a gyógyszeráremelés elmaradása miatt szabadulnak meg a befektetők.
Akiknek azonban volt mersze "megshortolni" a piacot, az hatalmas összegek birtokosa lehetett. A határidőzés mindig merész vállalkozás, a mostani hozam azonban minden aggodalmat busásan megtérített.
Euró-dollár keresztárfolyam - a dollártulajdonosok rémálma
Részben a kedvezőtlen amerikai makroadatok (köztük elsősorban a fogyasztói bizalom csökkenése), részben a folyó fizetési mérleg rekordszintű hiánya miatt zuhant a dollár árfolyama. Szintén nagyot lehetett tehát keresni a devizapiacon - a dollár eladásán azonban csak kevesek profitáltak. Jóval többen vannak azok, kik a rossz beidegződésekre hallgatva még mindig devizában tartják a pénzüket. Ezek között nagyon sokan a "zöldhasúra" esküsznek - mint kiderült helytelenül. A dollár 4 százalékot vesztett a forinttal szemben egy hónap alatt. Az euró árfolyama egyre közelítve a paritáshoz 97 cent fölé emelkedett, a jen/dollár kurzus pedig átmenetileg a 121-es szint alá került.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Befektetés
(Az Üzleti Negyed rovata)
Korábban:
Kétéves mélyponton a dollár
(2002. június 20.)
Nem hiányzik a könyvtárából?