Egy évvel a palesztin felszabadítási harc, az intifáda kitörése után a palesztin gazdaság teljesítménye drámaian visszaesett. A Palesztin Újjáépítési és Fejlesztési Gazdasági Tanács (PECDAR) jelentése szerint a múlt év szeptembere óta a gazdaság vesztesége elérte a 4,25 milliárd dollárt - írja a BBC.
A turizmus, amely korábban a GDP 11 százalékát adta, és fontos valutaforrást jelentett gyakorlatilag teljesen megszűnt az izraeli zárlat következményeként. A mezőgazdaság, kereskedelem és ipar ugyancsak komoly károkat szenvedett.
A PECDAR adatai szerint a számos középület és készülőben lévő létesítmény mellett több mint 4 ezer lakás is elpusztult a harcok során, összesen 170 millió dolláros kárt okozva. A gázai nemzetközi repülőtér bezárása pedig katasztrofális hatást gyakorolt a turizmusra és a befektetőkre egyaránt.
A Palesztin Hatóság több millió dollárt fordított a turizmus fellendítésére és arra, hogy befektetőket csábítson az országba, a repülőtérzárlat eredményeként a befektetők nagy része máshová viszi tőkéjét.
A háborús helyzet kiváltképp azért romboló hatású, mert a palesztin gazdaság csaknem teljes mértékben az izraeli gazdaságtól függ. A PECDAR jelentése szerint az autonóm területek kereskedelmének 85 százaléka Izraelen keresztül történik, és a palesztinok izraeli vállalatoktól vásárolják az elektromos áramot, az ivóvizet és a telekommunikációs szolgáltatásokat is.
Az intifáda előtt a 651 ezer palesztin munkavállalóból még 133 ezer dolgozott Izrael területén. A zárlat közvetlen következményeként az addig 12 százalékos palesztin munkanélküliség 51 százalékosra nőtt. A zárlat nyomán ezrek veszítették el állásukat és ennek nyomán egyetlen bevételi forrásukat - áll a jelentésben.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat: