A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) új vezetése felülvizsgálja a 12 volt állami tulajdonban lévő agrárgazdaság privatizációs tranzakcióit - a megindult ellenőrzés keretében jogászok tanulmányozzák a magánosítás körülményeit.
A cégek tavaly kerültek a bankhoz az ÁPV Rt.-től. A privatizációra úgy került sor, hogy az akkori koalíció a kétéves költségvetés megszavazásakor a társaságokat kivonta a tartós állami tulajdonú cégek köréből. Ezt követően az Orbán-kabinet az értékesítést kormányhatározatokkal irányította - a vállalatok 12,69 milliárd forintos névértéken, térítésmentesen átkerültek az MFB-hez.
Az akkori indoklás szerint a kormány a társaságokat "nemzeti érdekkörben" akarta tartani. A cégeket alapvetően a dolgozóknak szánták, ennek azonban ellentmondott, hogy a menedzsmentek és a felügyelőbizottságok tagjai is tulajdont szerezhettek. A vételhez a jogosultak által alapított konzorciumok kedvezményes, 3 százalékos kamatozású hitelt vehettek fel az MFB-től húszéves futam- és kétéves türelmi idővel.
Az eddigi vizsgálatok alapján feltehető, hogy az MFB előző vezetése a már az alapítói rendelkezésektől is eltért. A kedvezményes hitelezésnél sok esetben csak keretzálogjogot érvényesítettek a teljes vagyonra kiterjedő zálogjog helyett. Ráadásul az is előfordult, hogy a tőketörlesztésre vonatkozó kétéves türelmi időt jóval hosszabb időszakban állapították meg.
A szocialisták és a szabad demokraták szerint a fenti intézkedések arra voltak hivatottak, hogy a leköszönt Orbán-kormány az agrárcégeket saját klientúrájának kezére játssza.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Korábban:
Az MFB-re cserélik bankjaikat az agrárcégek
(2002. február 27.)
Nem hiányzik a könyvtárából?