Ismét egyre több a Magyarországon dolgozó külföldi menedzserek száma. A rendszerváltást követő privatizációs időszakhoz képest az utóbbi pár évben ugyan visszaesett a számuk, most azonban ismét növekvő arányban alkalmazzák őket itthon. A Világgazdaság által megkérdezett gazdasági élet képviselői szerint ez azzal magyarázható, hogy a külföldi menedzsereknek nem sikerült kellő mértékben átadniuk magyar kollégáiknak a szükséges ismereteket, pedig a tulajdonosok eredetei célja az volt, hogy a helyi vezetők vegyék át az irányítást. Ezért érvényesül a korábban tervezettel ellentétes trend, mert a magyar vezetőknek csak egy szűk köre volt képes integrálódni.
Az indokok között szerepel az is, hogy a válsággal küszködő iparágak (távközlés, informatika, bankszektor) anyacégei olyan módon próbálják közvetlen ellenőrzés alá vonni leányvállalataikat, hogy belső embereket küldenek hozzájuk. Mindazon által a jól képzett, világnyelveket beszélő magyar vezetőgárda is képes érvényesülni, nemegyszer belőlük kerülnek ki a multik kelet-európai régiófelelősei.
A Magyarországon dolgozó külföldi vezetők az anyacégnél megszokott juttatásokat kapják, így a hazai 36 százalékos járulékterhek helyett a cégek a nyugati országokra jellemző mindössze 9 százalékot fizetik alkalmazottaik után. Mindezek ellenére a külföldi menedzserek többe kerülnek magyar kollégáiknál, hiszen a külföldiek miatt több járulékos költség merül fel. Ilyen például a hazautazás költsége, a gyerekek itteni iskoláztatása vagy a lakás bérlése, amit az anyacég fizet.
A külföldi vezetők alkalmazását magyarázza az is, hogy a menedzsereket általában tapasztalatszerzés céljából küldik más országba, hogy aztán otthon kamatoztathassa tudását.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Milliók a menedzsereknek
(2002. július 4.)