A bizottság pénteki közleménye szerint a tervezetet már jóval az Enron-ügy előtt felvázolták, elfogadása mégis egyike azon intézkedéseknek, amelyek az ehhez hasonló esetek kivédését hivatottak elősegíteni.
Az Enron tavaly az amerikai gazdaságtörténet legnagyobb vállalati csődjét produkálta, s a vizsgálat számos súlyos könyvviteli visszásságot tárt fel az összeomlás okai között. A vállalati szektor könyvviteli eljárásaiba vetett befektetői bizalom megingása azóta is érezteti hatását az amerikai tőzsdéken.
Frits Bolkestein belső piaci ügyekért felelős EU-biztos pénteki brüsszeli tájékoztatóján azt mondta: az új, egységes szabályozással megszüntethető lesz a vállalati eredmény-beszámolókra jelenleg jellemző bábeli zűrzavar, s a befektetők egységes összehasonlítási alaphoz jutnak.
Jelenleg a 15 EU-tagállamban 15-féle szabályrendszer szerint készülnek a vállalati beszámolók, ami megnehezíti az azonos tevékenységű, de más-más országban működő vállalatok összehasonlítását - írta a Dow Jones.
A pénteki döntés azt jelenti, hogy 2005. január 1-jétől mintegy 7 ezer uniós tőzsdei cégnek a londoni székhelyű Nemzetközi Könyvviteli Szabványtanács (IASB) által kidolgozott egységes szabályok szerint kell elkészítenie beszámolóit.
(MTI)
Korábban:
Az Enron manipulálta az áramdíjakat Kaliforniában
(2002. május 7.)
Nyilvánosságra hozták az Enron-vezető búcsúlevelét
(2002. április 12.)