Milliárdos injekció a turizmusnak

Vágólapra másolva!
Szeptember elején rendezik a Hungexpo területén az Európai Diabetes Szövetség 2002. évi kongresszusát. A Napi Gazdaság számításai szerint több mint kétmilliárd forintot költ majd a 11 ezer - túlnyomórészt külföldről érkező - résztvevő. A magyarországi konferenciaturizmus egyre nagyobb tömegeket mozgat meg, a szervezők már a 2004-2007 közötti eseményeket készítik elő.
Vágólapra másolva!

Az Európai Diabetes Szövetség Budapesten, a Hungexpo területén tartja meg idei tudományos kongresszusát szeptember 1.és 5. között. A szervezők az eddigi regisztráció alapján mintegy tizenegyezer szakembert várnak az eseményre, közülük tízezren külföldről érkeznek. A hatalmas rendezvény nagyon jól jön a fővárosi szállodáknak, miután az idei első félévben gyenge volt az idegenforgalom. A tavalyi azonos periódushoz képest az ágazat devizabevétele 115 millió euróval apadt, miközben a kiadások csupán 15 millió euróval csökkentek. Ennek eredményeként ez a biztos aktívumtermelő terület csupán 165 millió euróval mérsékelte a folyó mérleg hiányát.

A konferenciára érkező tízezernyi külföldi vendéget a főváros százhúsz szállodájában helyezik el a szervezők. A vendégek túlnyomórészt négy- és ötcsillagos Hotelekben laknak majd, csupán néhányan kényszerülnek háromcsillagos szálláshelyre. A szállodák általában a szokásos áraikhoz képest 50 százalékos felárral adtak helyet a vendégeknek. A Hungexpo egyébként az öt napra mintegy százmillió forintos bérleti díjat számol fel.

A kongresszusi turizmus igen jó üzlet. A nemzetközi kimutatások az átlagturista költésének három-négyszereséről tanúskodnak, a magyarországi felmérések szerint azonban a szorzószám itt eléri a hat-nyolcszorost is. A szervezők számításai szerint egy vendég számára az eseményen való részvétel százezer forintba kerül, ehhez hasonló a szállodai díj összege. Így csak ez a két tétel 2-2,5 milliárd forint költést jelent. Ráadásul a konferenciák résztvevői általában nívós szolgáltatásokat vesznek igénybe, lévén hogy számlájukat szinte minden esetben a kiküldő intézmény, vállalatuk, hivataluk vagy szponzoruk fizeti.

A konferenciaturizmus további előnye hosszú távon, hogy egy résztvevő gyakran visszatér családjával is, ha megtetszett neki az, amiből kóstolót kapott. Ráadásul a konferenciák alatti kirándulások sokszor elkerülik a tömegturizmus célpontjait, így új területek, helyek is bekerülnek a nemzetközi köztudatba. Egy-egy konferencia idején a szigorúan vett szakmai eseményeken kívül sokféle kiegészítő programot kínálnak.

A Kongresszusi és Rendezvényszervező Szövetség adatai szerint Magyarország tavaly a 18. helyen állt a nemzetközi konferenciákat jegyző listán. A vezető konferenciavárosok listáján Budapest a 14. lett. A Magyar Kongresszusi Iroda (MKI) tapasztalatai szerint a múlt évben a szeptemberi amerikai merényletek után drasztikusan visszaesett a forgalom. Idén februártól azonban megnőtt a külföldi konferenciarendezők érdeklődése a magyarországi helyszínek iránt. Az MKI-hoz érkező megkeresések már a 2004-2007 között tartandó konferenciák szervezését készítik elő. Gondot okoz azonban, hogy a többezres rendezvényeknek nehéz megfelelő otthont találni. Kongresszusi célú fejlesztések jelenleg a fővároson kívül Sopronban, Keszthelyen, Pécsett és Debrecenben zajlanak, a legvonzóbb helyszín azonban Millenniumi Centerben Építendő öt-hatezer személyes konferenciaközpont lehet.

(MTI)

Ajánlat:

Magyarország turisztikai honlapja


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!