- Szó sem lehet róla, hogy az adófizetők biankó csekket állítsanak ki a British Energynek és részvényeseinek - mondta Patricia Hewitt ipari miniszter. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy tárgyalnak a vállalattal, mert a kormány felelős az atomenergia-biztonság szavatolásáért.
A vállalatnál úgy nyilatkoztak, hogy bíznak a kormány támogatási készségében. A British Energy tavaly 518 millió font veszteséget szenvedett, ezt az áram alacsony nagykereskedelmi árával és azzal indokolták, hogy az állami tulajdonú British Nuclear Fuels magasan szabja meg az atomfűtőanyag újra-feldolgozásának árát. Panaszolják a környezetvédelmi adót is.
Elemzők szerint a kormánynak nincs sok választási lehetősége: vagy azonnal kölcsönt utal ki, vagy hagyja csődbe menni a British Energyt, és utána a költségvetésből finanszírozza a működését. A British Energy egy éven belül a második privatizált közszolgáltató, amely bajba kerül Nagy-Britanniában. Az első a vasúti pályahálózatot működtető Railtrack volt, amely csődbe ment, és jelenleg ugyancsak a költségvetésből tartja fenn a működést.
A British Energyt 1996-ban magánosították 1,26 milliárd fontért. Piaci tőkeértéke a csütörtöki tőzsdei áralakulása alapján 525 millió font, de részvényeit és 410 millió fontnyi kötvényeit csütörtökön felfüggesztették a londoni értéktőzsdén, miután a nap addigi folyamán a részvény 3,3 százalékkal 0,8075 fontra olcsóbbodott.
A British Energyé nyolc atomerőmű Nagy-Britanniában, amelyek tavaly 41 millió fontos működési veszteséggel termeltek áramot. Eközben a British Energynek nyereséges vegyesvállalkozása van az Egyesült Államokban az ottani Exelon energiacsoporttal, és bérel egy atomerőművet Kanadában is. Az amerikai részesedést most el akarja adni.
Augusztus elején a British Energy egy időre bezárta két erőművét és csökkentette áramtermelési tervét az atomerőművekből, ám a cégnél úgy nyilatkoztak, hogy nincs közvetlen válság. Ezért pénteken meglepte az elemzőket, hogy a cég gyors állami segítségért folyamodott.
(MTI)
Ajánlat: