A biztosítás megszűnése, megszűntetése, szüneteltetése

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A biztosítási szerződés megszűnésének esetei:

  • lejár a határozott időtartamra kötött szerződés
  • érdekmúlás (a szerződő eladja a gépjárművet)
  • a gépjármű forgalomból történő végleges kivonása (totálkáros, működésképtelen a gépjármű, a szerződő leadja a rendszámot a rendőrségnek)
  • a gépjármű ideiglenes kivonása a forgalomból (a szerződő ideiglenesen leadja a rendszámtáblát a rendőrségen)
  • díj-nemfizetés miatt a biztosító törli a szerződést
  • a szerződő a biztosítási év végére felmondja a szerződést
  • a biztosító a biztosítási év végére felmondja a szerződést

A biztosítás érdekmúlás miatti megszűntetése

Autónk eladásakor gondoskodnunk kell a kötelező szabályos megszűntetéséről is ahhoz, hogy később ne legyen gondunk a megszerzett bonus-osztály következő gépjárművünkre történő átörökítésével. Tudni érdemes, hogy amennyiben nem jelentjük be biztosítónknak, hogy eladtuk autónkat, hanem csak egyszerűen nem fizetjük tovább a biztosítás díját, a biztosító díj-nemfizetési okkal fogja törölni szerződésünket. Ez azért fog problémát okozni számunkra később, mert ez esetben elveszítjük eddig megszerzett bonus-besorolásunkat (a malus-osztályt nem!), így következő szerződésünket csak alapdíjon (A00 osztályhoz tartozó díjon) fogjuk tudni megkötni.

A szabályszerű megszűntetéshez az eddigi autónk eladásáról szóló adás-vételi szerződés másolatát el kell juttassuk a kötelező biztosítást kezelő társaság számára. A biztosító az adás-vételi szerződésen feltüntetett dátummal szűnteti meg a szerződést, eddig kell rendezett legyen a biztosítás díja. A korábban befizetett díjnak a szerződés megszűntetése utáni időszakra járó részét a biztosítók visszautalják az ügyfélnek. A szerződés szabályos megszűntetése után a biztosítótól kérhetjük a bonus-malus igazolás kiállítását, mely 30 napig érvényes.

A forgalomból való végleges kivonás miatti szerződés megszűntetés

Amennyiben a biztosított gépjármű totálkáros, vagy egyéb okból már eladhatatlan és működésképtelen lett, gondoskodni kell a gépjármű forgalomból való hivatalos kivonásáról. A rendőrség által a forgalomból történő kivonásról kiállított igazolást küldje el biztosítójának, ahol kötelezőjét a forgalomból való kivonás dátumával szűntetik meg. Eddig az időpontig kell rendezett legyen a biztosítás díja. A korábban befizetett díjnak a szerződés megszűntetése utáni időszakra járó részét a biztosító visszautalja az ügyfélnek.

A gépjármű ideiglenes kivonása a forgalomból, a szerződés szüneteltetése

Sokakkal előfordul, hogy több hónapon át, legtöbbször a téli hónapokban egyáltalán nem használják gépjárművüket, ekkor vetődik fel a szerződés szüneteltetésének igénye. A kötelező felelősségbiztosítást 2-6 hónapon át lehet szüneteltetni, amennyiben a szerződő a biztosítónál bemutatja a gépjármű üzemen kívül helyezéséről szóló hatósági tanúsítványt (ekkor a rendszámtáblát le kell adni a rendőrségnek). A szüneteltetés a biztosító számára történő bejelentést követő hónap első napjával kezdődik, és az újbóli üzembe helyezés napjáig tart. A gépjármű újbóli üzembe helyezését a szerződő az üzembe helyezésről a hatóságok által kiállított okirat megküldésével kell a biztosítónak jelezze. A biztosító kockázatviselése és a díjfizetési kötelezettség az újbóli üzembe helyezés napján kezdődik.

A forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek (segédmotor kerékpár, lassú jármű), valamint a motorkerékpárok kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződését nem lehet szüneteltetni.

A biztosítás megszűntetése díj-nemfizetés miatt

A gépjármű üzembentartójának nem csak a kötelező biztosítás megkötése, hanem a biztosítási díj fizetése, a biztosítási szerződés életben tartása is kötelezettsége. Amennyiben az ügyfél nem rendezi díjtartozását, a biztosító díj-nemfizetési okkal törölheti a szerződést.

A biztosító kockázatvállalása a biztosítási díj esedékességét (negyedéves díjfizetésnél jan.1-je, ápr. 1-je, júl. 1-je, okt. 1-je) követő 30. napon szűnik meg. A biztosítók a fizetési határidő lejárta után általában 2 alkalommal is megkeresik levélben, a csekk ismételt megküldésével, majd telefonon vagy személyesen a szerződőt, hogy rendezze biztosításának díját, majd - amennyiben a megkeresések nem járnak sikerrel -, törlik nyilvántartásukból a szerződést, és a szerződés díj-nemfizetés miatti megszűntetését jelzik a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatala felé is.

A szerződés biztosított általi felmondása, a biztosítóváltás lehetősége

A kötelező felelősségbiztosítást a szerződő a biztosítás évfordulójára, december 31-ére mondhatja fel az évfordulót megelőző 30. napig, minden év november 30-áig. Évközi biztosítóváltás a kormányrendelet alapján nem lehetséges.

A biztosítók minden év október 30-ig hirdetik ki következő évi díjaikat. Amennyiben a szerződő a lehető legalacsonyabb díjon kívánja biztosítani gépjárművét, érdemes kiszámítania, mennyi lenne következő évi biztosítási díja az egyes biztosítóknál. A biztosítók honlapján, illetve a mabisz.hu honlapon találhatóak díjszámítási programok, melyek segítségével könnyen kiszámíthatóak a díjak.

Amennyiben egy másik biztosító jóval kedvezőbb díja, vagy jelenlegi biztosítójával való elégedetlensége miatt a szerződő a biztosítóváltás mellett dönt, november 30-áig fel kell mondja biztosítását. A felmondott biztosítás december 31-én szűnik meg, az új biztosítást január 1-jei kockázatviselési kezdettel kell megkötni. A felmondást érdemes személyesen megtenni a biztosító kirendeltségén, hisz megszűnő biztosításunkról bonus-malus igazolást is kell kérjünk a biztosítótól. Az új szerződés megkötésekor szükséges a szerződés felmondását igazoló nyomtatvány (felmondólevél, felmondási nyilatkozat) és a bonus-malus igazolás bemutatása. Bonus-malus igazolás bemutatása nélkül a biztosító csak alapdíjon (A00) díjon kötheti meg a szerződést.

A szerződés biztosító általi felmondása

A szerződés felmondására nem csak a szerződőnek, hanem a biztosítónak is lehetősége van. A szerződés felmondását a biztosító nem köteles megindokolni, egyetlen kötöttsége - ugyanúgy, mint a szerződő általi felmondásnál -, hogy a felmondás tényét november 30-áig közölnie kell az ügyféllel. A biztosítók legtöbbször a malus 4-5 osztályba tartozó szerződéseket mondják fel, vagy olyan szerződéseket, melyek a szerződő életkora, lakhelye, a gépjármű fajtája alapján abba a szerződés-csoportba tartoznak, melyek a legtöbb veszteséget termelik. Ebben az esetben az ügyfél december 31-ig (január 1-jei kockázatviselési kezdettel) gépjárművére új szerződést kell kössön egy másik biztosítónál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!