A New Yorkban nyilvánosságra hozott éves ENSZ-jelentés szerint a világössztermék (GWP) az idén 1,5 százalékkal bővül a tavalyi 1,3 százalék után. A világkereskedelem 2002-ben előreláthatólag 3 százalékkal nő. Az idei kilábalás nagyrészt az amerikai gazdaság beígért élénkülésétől függ, jelentős kockázati tényezők ezen belül a tartósan magas amerikai részvényárfolyamok, az alacsony megtakarítási ráta, a magas magánadósságok és a növekvő külkereskedelmi hiány.
Az amerikai konjunktúra lassulása különösen a kelet-ázsiai és a latin-amerikai gazdaságokat érintette érzékenyen. AZ ENSZ közgazdászai szerint legalább tucatnyi nagy ipari állam süllyed recesszióba, mások az előző évnél alacsonyabb növekedéssel számolhatnak. Az Európai Unió GDP-je tavaly a becslések szerint 1,6 százalékkal emelkedett, és az ENSZ az idei évre is ennyit vár.
A jelentés szerint a stagnáló világkereskedelem a fő oka annak, hogy a fejlődő országokban lassul a fejlődés. Ennek egyik jele, hogy ezekben az országokban a külföldi közvetlen befektetések a fejlődő országokban az utóbbi években visszaestek.
A jelentés megállapítja, hogy tavaly az ipari országok között is lassult a tőzsdemozgás tavaly, hiszen fele annyi határokon átnyúló cégfúzió és felvásárlás volt, mint az előző évben.
A dokumentum szerint a politikusok feladata gondoskodni élénkítő intézkedésekről és arról, hogy a fejlődő országokat jobban bekapcsolják a világgazdaság rendszerébe. Ennek egyik eszköze lehet befolyásuk növelése a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO).
(MTI)
Ajánlat: