Az elemzők egy része éppen az export erősödése miatt visszafogottnak tartja az előrejelzést. Tavaly ugyanis 6,8 százalékkal emelkedett a kivitel, az idei első hat hónapra pedig már 14,2 százalékra szökött fel. Mindez azonban azt is jelenti, hogy a második félévben a jegybank az exportnövekedés jelentős visszaesésére számít.
Az elemzők másik része pedig éppen ezért semmi esetre sem tartja óvatosnak a bank előrejelzését, tekintettel a globális gazdasági kilátásokra, ezen belül is a legnagyobb piac, az USA gazdasági lassulására. Kína másik két fő kereskedelmi partnere, Japán és az EU szintén gazdasági nehézségekkel küzd. Így a bizonytalan exportkilátások miatt vélhetően idén is a kormány infrastruktúra- és lakóház-beruházásai tartják majd fenn a növekedést.
A hatalmas távol-keleti gazdaság másik fontos jellemzője az alacsony vásárlói hajlandóság. A szakértők szerint a defláció egyik oka az, hogy az állami vállalatok átszervezése miatt sok munkahely szűnik meg. Az olcsó import és a belső túltermelés pedig ugyancsak lefelé viszi az árakat.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Kína gazdasága 7,5 százalékkal növekedhet
(2002. augusztus 2.)
Válságban a kínai bicikli-ipar
(2002. június 12.)
Ismét gyorsul a kínai gazdasági növekedés
(2002. április 16.)