Nőtt a kamatcsökkentés reménye az Egyesült Államokban

Vágólapra másolva!
Gyenge volt az amerikai gazdaság teljesítménye az elmúlt két hónapban és csak mérsékelten nőttek a kiskereskedelmi eladások - tartalmazta az úgynevezett Bézs Könyv, az amerikai gazdaság központjainak állapotáról az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed által szerdán kiadott időszakos jelentése.
Vágólapra másolva!

Az AP által idézett szakértők szerint a Fed-jelentés megnyitotta az utat egy újabb kamatcsökkentés előtt, amikor november 6-án összeül a kamatalakító Nyíltpiaci Bizottság (FOMC). A Fed 40 éves mélyponton, 1,75 százalékon tartja az irányadó egynapos kamatot, amelyhez idén még nem nyúlt, tavaly 11-szer fogta vissza.

A FOMC legutóbbi, szeptember 24-i ülésén két illetékes a kamatvágás mellett voksolt, de a többség ezt akkor elvetette. A Bézs Könyv szerint a legtöbb vizsgált térség arról számolt be, hogy a gazdaság továbbra is lanyha volt szeptemberben és október elején. Ezekben a térségekben gyenge volt a kiskereskedelmi forgalom és az autóeladás - a korábbi komoly növekedés után - lanyhult.

Chicago, Dallas, Kansas City és San Francisco térségében mérséklődött a kiskereskedelmi eladás. Összességében stabilak voltak az árak, ez alól kivétel volt az egészségügyi és a biztosítási ágazat, ahol nőttek az árak. A feldolgozóipari tevékenység a legtöbb térségben hanyatlott vagy lényegesen mérséklődött, miközben néhány térségben derűlátóan nyilatkoztak a kilátásokról az ágazati cégek.

A Bézs Könyv tartalmának ismertetése előtt a Nasdaq 1,78 pont, a DJIA 117,28 pont veszteségen állt. Mintegy 40 perccel később a Nasdaq 16,93 pont nyereségen, a DJIA 15,88 veszteségen volt.

Greenspan elégedett

Alan Greenspan amerikai Fed elnök szerdán elégedetten szólt arról, hogy nő az amerikai a termelékenység a jelenlegi "igen bonyolult" gazdasági környezetben, és úgy vélte, hogy a jövőben is folytatódik a termelékenység - azaz az egy dolgozóra eső termelés - javulása. Rámutatott azonban arra, hogy a vállalati vezetők a termelékenység növelésekor nem támaszkodhatnak kizárólag a költségcsökkentésekre és az új befektetések elhalasztására. Az American Enterprise Institute-ban felszólaló Greenspan úgy vélte, hogy a következő 8-10 évben 2-2,75 százalékkal nő évente a termelékenység. Ez azt jelenti, hogy az 1995-ben megkezdődött termelékenységjavulás fenntartható, 1995 és 2002 között az termelékenység évente átlagosan mintegy 2,5 százalékkal emelkedett, jóval meghaladva a korábbi két évtized 1,5 százalékát.

Az idei első negyedévben az amerikai termelékenység várakozáson felül, 8,6 százalékkal nőtt, míg a második negyedévben 1,5 százalékkal, eközben az amerikai GDP 5 százalékkal, illetve 1,3 százalékkal erősödött - közölte a Reuters.

(MTI)

Korábban:

Akár 20 százalékot is eshet a dollár
(2002. október 22.)

USA: 1,1 százalékos GDP-növekmény
(2002. augusztus 29.)

USA: változatlan a Fed alapkamata
(2002. augusztus 13.)


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!