A Pénzügyminisztérium szóvivője, Máté Dániel a lapnak elmondta, hogy a pénzügyi tárca nem tervez jelentős változtatást az adótörvényen.
A 18 százalékos társasági adó egyébként alacsonyabb, mint az uniós átlag, igaz az EU-ban 12 százalékban határozzák meg ezen adófajta minimumát. Ez alól egyedül Írország kivétel, ahol 10 százalékos társasági adót fizetnek a vállalatok. Az MGYOSZ által javasolt adócsökkentés már csak azért is valószínűtlen, mert - a Magyar Hírlap számításai szerint - a 12 százalékos társasági adó bevezetésével a költségvetés mintegy 160 milliárd forinttól esne el. A kormány számításai szerint az adótörvény módosításai következtében mintegy 15-16 milliárd forint marad a vállalatoknál.
Csaba László, a Közép-Európai Egyetem (CEU) professzora a Magyar Hírlapnak adott interjújában a témához kapcsolódóan elmondta: véleménye szerint kevés az esélye annak, hogy az esetlegesen megszűnő adókedvezmények hatására távoznának a Magyarországon működő multinacionális vállalatok. A professzor szerint ezek a cégek elsősorban azért választják hazánkat, mert a belátható közelségben lévő EU-tagság jó vonzerőt jelent, és a munkaerő esetében sem az olcsóságot, hanem az együttműködő-képességet tartják szem előtt.
Csaba László szerint azok a cégek, amelyek az adókedvezményekben rejlő lehetőségeket keresik, már rég a Távol-Keletre, vagy a szomszédos országokba - Szerbiába, Romániába - települtek. A professzor szerint adókedvezményekkel elsősorban a nem megbízható országoknak kell élni - írja szombati számában a Magyar Hírlap.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Miniszteri biztost neveztek ki az IBM gyárbezárására
(2002. október 25.)
Jogszerűtlen az IBM-leépítés
(2002. október 24.)
Baljós előjel az IBM-gyár bezárása
(2002. október 24.)