A búza aratása a szokottnál később, de augusztus közepére befejeződött Magyarországon. A szaktárca felmérése szerint a kalászos gabona mennyisége eléri a 8 millió tonnát. Ebből a búza 5,8 millió tonna. Ez a mérték a nyolcvanas évekig megszokott volt, a kilencvenes évek eleje óta viszont már kimagaslónak számít. Makay György, a Gabonaszövetség főtitkára a Népszabadságnak elmondta: a kukoricával, napraforgóval és repcével együtt számított termés meghaladhatja az idén a 16,5 millió tonnát is.
Az évtizedes rekordnak számító termést ugyanakkor szinte lehetetlen eladni. A búzapiac áll, a termelők viszont nem engednek a tonnánként 22-24 ezer forintos árból. Abban reménykednek, hogy a novembertől induló uniós intervenció során termésükért a tonnánkénti 26 ezer forintnál többet is kaphatnak majd. Vancsura József, a Gabonatermesztők Szövetségének elnöke a Népszabadságnak elmondta, hogy most tonnánként 20-23 ezer forintért lehet eladni a búzát. Ezért is döntenek úgy egyre többen, hogy megvárják az uniós intervenciót, annak ellenére, hogy az erősödő forint miatt egyre csökken a tonnánként 101 eurós ár forintra átszámolva.
Egyelőre Nyugat-Európába sem indulnak a búzaszállítmányok - mondta Orbán Imrétől, az Agrogrian Rt. vezérigazgatója. A külkereskedő információi szerint már 30-40 ezer tonna magyar búzára korábban, tonnánként 108 eurós áron megkötött búzaexport-szerződést mondtak vissza a külföldi kereskedők, még a bánatpénz megfizetését is vállalva, az egész Európára jellemző termékfelesleg miatt.
A termelők most kivárnak, aki teheti, raktározza a búzát az intervenció indulásáig. A kisebb termelők számára ugyanakkor ez már most gondot jelent.