Elképzelhető, hogy a készülő új társasági törvény már nem írja elő a kft.-k számára a 3 millió forintos általános jegyzett tőkeminimumot. A jegyzett tőkeminimum ugyanakkor fennmaradna, illetve egyes tevékenységeknél továbbra is kötelező lenne, csupán az arra vonatkozó formális kényszer szűnne meg. A jegyzett tőke mértékét pedig a törvény helyett a társasági szerződés rögzítené - mondta a Világgazdaságnak Gadó Gábor, az igazságügyi tárca helyettes államtitkára.
A szakértői elképzelések szerint az új rendszer rugalmasabb lenne az eddiginél, ráadásul hitelezővédelmi szempontból is hasznosabb lenne, mivel a jelenlegi jegyzett tőkeminimum alapján a hitelezők nehezen tudják eldönteni, hogy az adott cég valóban hitelképes-e, vagy sem.
Hazai cégjogi szakemberek vitatják a tárca elképzeléseit, mert véleményük szerint ebben az esetben senki sem alapítana betéti társaságot, ahol nincs tőkeminimum, de korlátlan a beltag felelőssége. Az új rendszerben a minimális tőkeelőírás híján a cégek semmilyen hitelezői biztosítékot nem nyújtanának, ráadásul a tagok csak korlátozott felelősséggel rendelkeznek.
Gadó Gábor szerint ugyanakkor az üzleti partner felelőssége, hogy a bt. Beltagjának magánvagyonában, vagy a kft. bevitt tőkéjében talál-e nagyobb biztosítékot. , és önmagában az sem feltétlenül garancia a fizetőképességre, ha egy adott időpontban a kft. saját tőkéje meghaladja a jegyzett tőke mértékét - írja a Világgazdaság.