Bokros Lajos az Allianz Hungária és a Pénzügykutató Rt. által közösen szervezett Magyarország gazdasági és politikai illeszkedése című konferencián szólalt fel. A volt tőzsdeelnök és pénzügyminiszter elmondta: módfelett örül annak, hogy a világbanki igazgatói pozícióban eltöltött nyolc év után Washingtonból hazatérve egyetemi tanár lehet. Ezután elnézést kért a konferencián megjelentektől, hogy egyetemi előadással készült, de - mint mondta - a magyar gazdaság helyzete ezt indokolja.
A magyar gazdaság jelenlegi helyzetét közgazdaságtani egyenletekkel lebontó előadásában Bokros Lajos kifejtette: Magyarország legnagyobb problémája az ikerdeficit és a kormányzat reformok iránti elkötelezettségének hiánya.
A Draskovics Tibor pénzügyminiszter után felszólaló Bokros szerint bár a jelenlegi pénzügyminiszter által közölt konjunktúra valóban mutatós, ha a nyugat-európai uniós tagországokban elért gazdasági növekedéshez hasonlítjuk, a helyzet azonban merőben más, ha a hazánkkal együtt csatlakozott volt szocialista országok és a két 2007-ben csatlakozó ország gazdasági növekedését vesszük összehasonlításul.
Ezt tekintve kiderül, hogy Magyarország gazdaságilag relatív leszakadásban van, mondta Bokros Lajos. Slovákiában 5,5 százalékos, Romániában 6,6 százalékos, Lengyelországban 6,8 százalékos, a balti államokban pedig 7-8-százalékos GDP-növekedést regisztráltak - Magyarországon az első negyedévben 4,2 százalékos volt a növekedés, mutatott rá Bokros Lajos.
A többi országhoz hasonlóan gyors növekedés hiányának az oka alapvetően a reformelkötelezettség hiánya - közölte Bokros, aki példaként Szlovákiát és a Baltikumot említette.
"Szeretném tágítani a pénzügyminiszter úr horizontját is" - mondta Bokros Lajos, aki szerint az ikerdeficit megszüntetésére és a gazdasági növekedés élénkítéséhez alapvetően szükséges a lakosság pénzügyi megtakarításainak ösztönzése és az államháztartás fenntartható finanszírozási pályára állítása.
A BÉT szétverését szolgálja csak az árfolyamnyereség-adó
A legrosszabb gazdaságpolitika bármiféle osztalék- és árfolyamnyereség-adó bevezetése. Ezzel a költségvetés pénzt nem tud beszedni, mert ma már mindenki, a liberalizáció és a konvertibilitás eredményeképpen külföldön is meg tud venni minden vállalati papírt, mondta a volt pénzügyminiszter, aki szerit a bevezetendő adó csak a Budapesti Értéktőzsde mint kereskedelmi hely szétverésére jó.
Rossz a logika a bankadó mögött is
A kamatkülönbözet-adó bevezetésére az általános magyarázat az, hogy a bankok milyen sok nyereséget szedtek be a kamattámogatások miatt, és ezt kell korrigálni, mondta Bokros Lajos. "Ez a logika arra emlékeztet, hogy jól befűtök egy szobában, és aztán bekapcsolom a légkondit, mert melegem van. A tüzet kell eloltani, és akkor nem fogyasztok háromszor annyi áramot", mondta a Világbank volt igazgatója.