Bármely olyan elképzelés, miszerint korlátoznák a központi bank függetlenségét, a maastrichti szerződés megszegése lenne - közölte az osztrák néppárti Othmar Karas képviselő kérdésre válaszolva Trichet az Európai Parlamentben hétfőn.
"Az a tény, hogy a két jegybanki alelnököt eltávolítanák a Monetáris Tanácsból, arról a helyről, ahol a kamatlábakról döntenek, az EKB számára egyáltalán nem tűnik összhangban lévőnek a függetlenséggel, legalábbis ahogy az a maastrichti szerződésben szerepel" - mondta Trichet.
Hivatalosan nincs kifogás
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke kedden telefonon tájékoztatta Draskovics Tibor pénzügyminisztert arról, hogy az EKB még nem foglalt állást a jegybanktörvény módosításáról; erre a következő hetekben kerül sor - olvasható a pénzügyi tárca közleményében.
A dokumentum szerint a tárca bízik abban, hogy az Országgyűlés döntésénél "mérlegeli az Európai Központi Bank következőkben kialakítandó álláspontját". A javaslatról az Országgyűlés várhatóan a november 15-ével kezdődő héten dönt.
Kopits: Politikailag motivált a módosítás
Teljesen elfogadható lenne, ha a kormányfő a monetáris tanács valamennyi tagját meghatározott időtartamra nevezné ki, ahogyan az számos országban történik. Az azonban, hogy a tanács tagjainak mandátumát idő előtt meg akarják szüntetni és a testületet ki akarják bővíteni, politikailag motivált lépésként, a központi bank szervezeti fejlesztésével való szakításként értelmezhető - nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Kopits György, a Monetáris Tanács tagja. Kopits szerint kérdéses, hogy a tanács létszámának bővítése növeli-e a testület hatékonyságát.