Közös nyilatkozatukban a lengyel kormányzat és a jegybank közölte, hogy az államháztartás hiányának tartós mérséklése az euróövezeti tagság elérésének kulcsa, továbbá, hogy a tagság kritériumainak teljesítését segíti elő a fiskális és a monetáris politika (a kormány és a bank politikájának) összehangolása.
Ami az EU-nak címzett felszólítást illeti, ebben Varsó egyrészt a nyugdíjreform költségének figyelembe vételét kéri Brüsszeltől, másrészt nagyobb rugalmasságot a zloty stabilitását, árfolyam-ingadozását illetően az euróövezeti tagságot megelőző időszakban. Ha az EU nem veszi figyelembe a deficitméréskor a költségvetésből a nyugdíjpénztárakba átirányított összegeket, úgy a hiány a 3 százalékos küszöböt meg fogja haladni és ez az eurózónába való belépés kitolódásával jár - érveltek.
A varsói kormány és a lengyel központi bank értekezletére Marek Belka kormányfő még decemberben tett javaslatot, hogy megvitassák Varsónak az euróövezetre vonatkozó útitervét. Lengyelország csak akkor dönti el az euróövezet előszobájaként emlegetett ERM-II árfolyam-mechanizmusba történő belépés pontos idejét, amikor megközelíti az euróövezeti csatlakozás feltételeinek teljesítését - közölte a lengyel jegybank és az illetékes miniszterek.
Közös nyilatkozatukban kifejtették, hogy az ERM-II-ben való tartózkodást a lehető legrövidebb tartamúra szeretnék. Tavaly szeptemberben a lengyel pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az euró bevezetésére való felkészülés első lépéseként Lengyelország 2006 közepén rögzíti a zloty középárfolyamát. Ezt követően az ország legkorábban 2009-ben léphet be az eurózónába. A lengyel kormány korábban hivatalosan még nem jelölt meg egyetlen dátumot sem az euró bevezetésére. Az euróövezeti belépés előfeltételeként minden országnak legalább két évet kell eltöltenie az ERM-II árfolyam-mechanizmusban.