Az uniós csatlakozás után elárasztotta hazánkat az olcsó és alacsony minőségű feldolgozott élelmiszer. Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint nem szabad hagyni, hogy hazánk legyen "Európa élelmiszer-termelésének szemétlerakó-helye". A miniszter szerint a legfontosabb feladat a behozatal növekedési ütemének további, jelentős mérséklése.
Raskó György agrárközgazdász szerint ez egyáltalán nem egyszerű feladat, hiszen az importkorlátozás könnyen válaszlépéseket eredményezhet a többi tagország részéről. A gyenge minőségű termékek visszaszorítása pedig inkább fogyasztóvédelmi célzatú, piaci hozadékuk a gazdálkodók számára a nullához közelít.
A statisztikák láttán érthető a gazdák aggodalma. Az import növekedése ugyan az első negyedévben a tavalyi 24 százalékról 17,5 százalékra lassult, de még így is jócskán meghaladja az idei kivitel 13 százalékos bővülését.
A beáramló olcsó import jó hír a kereskedőknek és a fogyasztóknak, de joggal aggasztja a gazdákat. A mezőgazdasági termelői árak idén január és július közt 11,5 százalékkal voltak alacsonyabbak a tavalyi év hasonló időszakához képest, de burgonyáért például kevesebb, mint feleannyit fizetünk, mint tavaly, és a gabonafélék ára is több mint 40 százalékkal csökkent.
A mezőgazdaságban uralkodó túltermelést csak akkor lehetne megszüntetni, ha megreformálnák az uniós agrártámogatási rendszert, erről azonban egyes tagállamok hallani sem akarnak - írja a Népszabadság