4,1 százalékkal bővült a gazdaság

Vágólapra másolva!
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) az év második negyedében 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az első félévben a bővülés 3,5 százalékos, a naptári hatást figyelembe véve 3,9 százalékos volt - közölte honlapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Vágólapra másolva!

A második negyedévben a gazdasági növekedést termelési oldalról az árutermelő ágazatok közül az ipar és építőipar, a szolgáltatások közül a szállítás, a pénzügyi tevékenység, valamint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménynövekedése húzta.

A GDP felhasználási oldalán legdinamikusabban továbbra is a termékek és szolgáltatások kivitele nőtt. A háztartások fogyasztásának növekedése alatta maradt a GDP növekedési ütemének - derül ki a KSH jelentéséből. Tavaly az első és a második negyedévben is 4,5 százalékkal bővült a gazdaság.

A magyar gazdaság teljesítményének változása követi a világgazdaság tendenciáját, de a magyar GDP növekedési üteme továbbra is jelentősen (a második negyedévben több mint 2 százalékponttal) meghaladja az Európai Unióét.

Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 5,2 százalékkal növekedett a második negyedévben. A mezőgazdaság teljesítménye ugyanakkor 10 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző évben. Az ipar hozzáadott értéke 6,3, az építőiparé 13,9 százalékkal nőtt, melyben a legnagyobb szerepet az úthálózatok fejlesztése játszotta. A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 2005 második negyedévében 3,8 százalékkal emelkedett.

A GDP felhasználási oldalán a második negyedben az előző év azonos időszakához képest a háztartások fogyasztása 3,3, míg a közösségi fogyasztás az első negyedévhez hasonlóan 0,4 százalékkal nőtt.

Elemzők szerint "meglepően alacsony" az importnövekmény

Az MTI által megkérdezett hazai elemzők szerint a KSH csütörtökön közzétett GDP-adatai alátámaszthatják a jegybank gyanúját az import alulbecsléséről, ezért nem zárták ki, hogy az importszámlák felülvizsgálata során emelkedik a második negyedévi behozatal növekedési üteme.

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint is "meglepően alacsony" a csütörtökön közzétett, második negyedévi GDP-lebontásban a 3,7 százalékos éves importnövekmény az élénk belső fogyasztás ismeretében.

Michal Dybula, a BNP Paribas térségi befektetési stratégája szerint az év hátralévő részében valószínűleg nem tartható a 4 százalék feletti éves növekedési ütem; a harmadik és a negyedik negyedévre az elemző 3,7 és 3,9 százalékos növekedéseket jósolt, hozzátéve, hogy még így is "kényelmes, 3,5 százalék feletti" éves bővülés várható. Dybula szerint az év végéig még legfeljebb 50 bázispontos kamatcsökkentésre van mód.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!