A Pénzügyminisztérium (PM) októberre 46 milliárd forintos, 2005 egészére - önkormányzatok nélkül - 1022 milliárd forintos államháztartási hiányt vár - hangzott el a PM keddi tájékoztatóján.
A PM prognózisából kiolvasható, hogy az október végére felhalmozódó 1105 milliárd forintos pénzforgalmi hiány a decemberi többlet és a novemberi deficit eredményeként 83 milliárddal csökken, s így alakul ki - önkormányzatok nélkül - 2005 végére az 1022 milliárd forint összegű államháztartási hiány.
Az államháztartás eredményszemléletű - a magánnyugdíj-pénztári befizetésekkel korrigált - várható hiánya 2005-ben a GDP 6,1 százaléka lesz, a folyó fizetési mérleg hiánya pedig a GDP 8,1-8,4 százaléka a szaktárca prognózisa szerint.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára elmondta: a várható gazdasági növekedés üteme 2005-ben 4 százalék lesz, s a növekedést továbbra is a beruházások és az export vezérli, azaz kedvező a szerkezet. Az autópálya-építések mellett a feldolgozóipari beruházások is jelentősen bővülnek - tette hozzá.
Az idei átlagos infláció a 3,5-4,0 százalékos sávon belül közelebb lehet a 3,5 százalékhoz, s az alapinfláció, azaz a maginfláció 1,5 százalékos jelenlegi szintje is igen kedvező - jelezte a szaktárca államtitkára.
Katona Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy az Eurostat módszertani ajánlása alapján a KSH módosította az előző évek GDP növekedési adatait, így 2003-ban 3,4 százalék volt a növekedés a korábban publikált 2,9 százalék helyett, 2004-ben pedig 4,6 százalék a korábban közölt 4,2 százalékkal szemben.
"Azt is módszertani kérdésnek tekintjük, hogy az Eurostat olyan előzetes állásfoglalást adott ki, amely szerint a ppp-konstrukcióban megvalósuló autópálya építési beruházások néhány elemét ebben a konstrukcióban nem volt helyes 2004-2005-ben az államháztartási kiadásokon kívül elszámolni" - fogalmazott az államtitkár.
Ha a jövő évre tervezett 4,7 százalékos GDP arányos eredményszemléletű hiány megvalósul, akkor Magyarország 2008-ra képes teljesíteni a maastrichti kritériumokat és 2010-re be lehet vezetni az eurót - jelentette ki Katona Tamás.
Nincs szükség az ellenzéki pártok új, 2006-os költségvetési javaslatára annak érdekében, hogy 2010-ben Magyarország belépjen az eurózónába - felelte egy kérdésre Katona Tamás.