Az ipari termelés, a szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazított indexe szerint 1,8 százalékkal nőtt az előző havi és - munkanap-tényezővel korrigálva - 9,8 százalékkal emelkedett a tavaly októberi szinthez képest, az adatok megegyeznek az előzetesen közölttel - tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal.
A termelés volumene az év első tíz hónapjában 7,2 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az ipari termelés az idén, szeptemberben a szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazított index szerint 2,5 százalékkal nőtt az előző havi és - munkanap-tényezővel korrigálva - 8,9 százalékkal emelkedett a tavaly szeptemberi szinthez képest.
Kiigazítatlan számok alapján a termelés a 2004 szeptemberit ugyancsak 8,9 százalékkal haladta meg, az első kilenc hónapban 6,9 százalékkal emelkedett. Az ipari termelés tavaly, októberben szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazított adatok szerint 1,8 százalékkal nőtt az előző havi és - munkanap-tényezővel korrigálva - 8,4 százalékkal emelkedett 2003 októberhez képest.
Az idén, az első tíz hónapban az ipari export 11 százalékkal, októberben 11,3 százalékkal nőtt 2004 azonos időszakához viszonyítva. Az októberi exportteljesítmény több mint kétharmadát a feldolgozóipar két alága adta.
A feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a kivitel 46 százalékát adó villamos gépek, műszerek gyártásának exportvolumene 19,1 százalékkal nőtt. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a kivitelből több mint egyötöddel részesülő járműgyártás 13,3 százalékkal növelte külpiaci eladásait.
Az ipar 2005. január-októberi belföldi értékesítése 4,4 százalékkal, az októberi 7,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A feldolgozóipar termelése októberben 10,8 százalékkal, a bányászaté 3,1 százalékkal emelkedett 2004 azonos hónapjához viszonyítva. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye kis mértékben, 0,3 százalékkal haladta meg a tavalyi bázis szintjét.
Kiemelkedően, 23,4 százalékkal nőtt az egyéb, nem fém ásványi termék gyártása, a nagyarányú útépítések eredményeként.
A feldolgozóipari termelés közel egyharmadát képviselő villamosgép és műszer gyártása 19 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az előző havi, kiugró növekedést nem ismételte meg, de jelentősen, 15,6 százalékkal emelkedett a feldolgozóipari termelés több mint hetedét adó járműgyártás.
Számottevően, 12,1 százalékkal nőtt a vegyi anyag és termék gyártása is, elsősorban a műanyag alapanyagok gyártásának gyors bővülése következtében. Szerényebb mértékű emelkedés figyelhető meg a gumi, műanyag termék (8,5 százalék), valamint a gép és berendezés gyártásában (7,1 százalék).
Az előző hónapokhoz hasonlóan, kisebb mértékű visszaesést regisztráltak az élelmiszer, ital és dohány gyártásában (2,6 százalék). Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 11,5 százalékkal a textília, textiláru gyártása csökkent.
Októberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok, összes új rendelése 24,9 százalékkal bővült 2004 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 26,9 százalékkal, az új belföldi megrendelések 15,6 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány 12 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében, az év első tíz hónapjában - 2,9 százalékos létszámcsökkenés mellett - 10,5 százalékkal volt magasabb, mint 2004 azonos időszakában.
Magyarország területi egységei közül, az ipari termelés 2005 első tíz hónapjában a közép-dunántúli, valamint az észak-magyarországi régióban bővült (22,8, illetve 14,3 százalékkal) jelentősen. A legnagyobb mértékű volumencsökkenést, ebben az időszakban, a dél-dunántúli régióban (13,3 százalék) regisztrálták.