A kétnapos ukrajnai csapelzárás után múlt szerda hajnalban az orosz Gazprom, az ukrán Naftohaz és a RosUkrEnergo között létrejött moszkvai megállapodás szerint az összes Ukrajnának szánt gázt és az Európának szánt gáz egy részét a svájci bejegyzésű RosUkrEnergo kezeli. A cég felét az orosz állami ellenőrzésű Gazprom birtokolja, a másik felét az osztrák Raiffeisen bank tartja kézben, egy inkognitóba burkolózó befektetőcsoport képviseletében.
A megállapodás minden, csak nem átlátható, és - Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentéseivel szemben - egyáltalán nem teremtett stabil feltételeket az orosz gáz európai exportjához - állapította meg a The Moscow Times.
A lap felemlegeti, hogy a RosUkrEnergót, amely tavaly a türkmén gáz ukrajnai eladását bonyolította le, a szervezett bűnözéshez fűződő kapcsolatokkal vádolták. A Kommerszant szerint ráadásul a végleges döntést eredményező múlt heti tanácskozáson a RosUkrEnergo 2004. nyári születésénél bábáskodó Szemjon Mogiljevics üzletember sem hiányzott.
A RosUkrEnergo cáfol bármiféle alvilági kapcsolatot, de átláthatatlan szerkezete követhetetlenné teszi, hogy ki profitál a több milliárd dolláros gázeladásokból, jegyezte meg a The Moscow Times. A megállapodás, amely csak az első félévre rögzíti a gázárat Ukrajna számára, sok kérdést vet fel, de csak egyre ad választ: Európa nem számíthat többé Oroszországra megbízható energiaszállítóként, írta az angol nyelvű moszkvai lap.
A gázháború győztese a RosUkrEnergo titkos társaság, Oroszország viszont vesztes gazdaságilag és politikailag: halálra rémítette ugyanis Európát, míg Ukrajna, a megnövelt tranzitdíjat tekintetbe véve, lényegében megőrizte a korábbi feltételeket - mondta Alekszandr Lebegyev, a posztszovjet Független Államok Közösségével (FÁK) foglalkozó alsóházi bizottság alelnöke.
Farhad Ahmedov orosz szenátor, a Nortgaz cég volt elnöke szerint Oroszország és Ukrajna egyaránt veszített: a Gazprom elvesztette reputációját, Ukrajnáról meg bebizonyosodott, hogy orosz gáz nélkül még évtizedekig nem tud meglenni.
A Kommerszant által megkérdezettek közül csak egy, Alekszandr Borovik, a B-Gas-C cég vezére ítélte Oroszországot nyertesnek. Ő is azért, mert a Gazpromnak sikerült megállapodásba foglalnia az ezer köbméterenként 230 dolláros orosz gázárat, amely ezentúl afféle elrettentő fenyegetéssé válik minden egyes FÁK-ország számára.
A Julija Timosenko ukrán ex-miniszterelnök honlapján közzétett gázkompromisszum szerint a Gazexport - a Gazprom exportkarja - és a Naftohaz a türkmén-üzbég határon eladja a RosUkrEnergónak a 2006-ban exportálható összes türkmén gázt, ami 41 milliárd köbméter. A RosUkrEnergo megvesz a Gazexporttól még 8 milliárd köbméter üzbég gázt az üzbég-kazah határon és 7 milliárd köbméter kazah gázt is a kazah-orosz határon.
Az 56 milliárd köbméter közép-ázsiai gázt a RosUkrEnergo elszállítja az orosz-ukrán határra 85-90 dolláros önköltséggel, beleszámítva a tranzitdíjat - kalkulált a Kommerszant, megjegyezve, hogy a RosUkrEnergo vegyes vállalatot hoz létre a Naftohazzal az ukrajnai értékesítésre.
A megállapodásban a RosUkrEnergo végül vállalta 17 milliárd köbméter gáz megvételét is a Gazpromtól az orosz-ukrán határon ezer köbméterenként 230 dolláros áron. Ezzel együtt a RosUkrEnergo 2006-ra összesen 73 milliárd köbméter eladható gázzal rendelkezik. Mindamellett csak 34 milliárd köbméter gáz szállítását vállalta az első félévben az ukrajnai vegyes vállalat számára ezer köbméterenként 95 dolláros áron. Ukrajna a második félévben még további, 22 milliárd köbmétert igényel az eddigi ismeretek szerint. A RosUkrEenegónak maradhat tehát 17 milliárd köbmétere egész évben, amelyet Ukrajnában vagy a FÁK-ban és Európában egyaránt eladhat. Nyilván az európai piacot részesíti előnyben, az ott elérhető, ezer köbméterenként 250-260 dolláros árak miatt.
A megállapodás szerint a RosUkrEnergo az idén 15 milliárd köbméterre növelheti európai exportját a tavalyi ötmilliárdról, amely az orosz sajtójelentések szerint főleg Lengyelországba és Magyarországra irányult.