Alig hat Budapestre a japán tőzsdepánik

Vágólapra másolva!
Történelme során először korábban zárta a kereskedést a japán tőzsde. Azért kellett előbb befejezni a kereskedést, hogy megakadályozzák a részvényárak további zuhanását. A Nikkei-index három százalékkal esett a nap végére, de a mélypont ennél is alacsonyabb volt. Elsősorban az olyan technológiai részvényeket érintette keményen az eladási pánik, mint a Canon vagy a Toshiba. A nap folyamán 4 millió tranzakciót bonyolítottak le. A pánik akkor tört ki, amikor csalás gyanúja merült fel a Livedoor internetcéggel kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Történelme során először kellett idő előtt felfüggeszteni a kereskedést a japán tőzsdén. A tőzsdén szokatlan módon, helyi idő szerint 14.40-kor zárták a kereskedést, húsz perccel a szokásos záróra előtt. A kereskedést azért kellett felfüggeszteni, hogy elejét vegyék a részvényárak további zuhanásának. A Nikkei-tőzsdeindex 15 341,18 ponton zárta a napot, három százalékos csökkenéssel a nyitóértékhez képest. A napi mélypont 15 059,52 pont volt.

Az eladási pánik akkor kezdődött, amikor csalás vádja merült fel a Livedoor internetvállalattal kapcsolatban. Az ügyészek még hétfőn rohamozták meg a vállalat tokiói irodáit, értékpapírcsalás gyanúja miatt. A vállalat vezetői tagadták, hogy megtévesztették volna a részvényeseket, azonban a Livedoor értékpapírjai kedden meredeken zuhanni kezdtek, szerdán pedig magukkal rántották a tőzsdét. A Livedoor egyébként igen gyorsan emelkedett fel a japán internetpiacon, felvásárlásokkal és tőzsdei műveletekkel 6,3 milliárd dolláros becsült értéket ért el.

A tőzsdén a nap folyamán 4 millió tranzakció történt, ez megközelítette a kapacitás 4,5 milliós felső határát. "A mostani zuhanás kivételes" - jellemezte a helyzetet Taizo Nisimuro, a Nikkei elnöke. A japán tőzsdén történtek már reggel éreztették hatásukat az európai és amerikai tőzsdéken. A zuhanás elsősorban az IT-szektort érintette érzékenyen, a Canon és a Toshiba veszített jelentősen az értékéből.

"A budapesti tőzsdén esnek az árak, de a hatás egyelőre mérsékelt" - ismertette a Nikkei-pánik Magyarországra gyakorolt hatását Hont András, a Hamilton Tőzsdeügynökség üzletkötője. Hont ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy a japán tőzsdeindex tulajdonképpen korrekció nélkül emelkedett 11-ről 16 ezerre, ezért várható volt már a kiigazítás. Az üzletkötő szerint elsősorban az IT szektort érintheti a japán pánik.

"Körülbelül 10 százalékos visszaesésre számítottam valamikor január és március között, azonban a zuhanás üteme túl gyors" - jellemezte a helyzetet Hitosi Jamamoto, a Commerz International Capital Management vezérigazgatója a Reuters hírügynökségnek. A kiigazítás akár hosszabb ideig is tarthat a tokiói tőzsdén. "Amíg tart a Livedoor-vizsgálat és nem tisztázódik a cég sorsa, marad az eladási tendencia a tőzsdén" - nyilatkozta a BBC Newsnak Cujosi Nomagucsi, a Daiwa Értékpapír stratégája.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!