Bankfúziót gátol a lengyel kormány

Vágólapra másolva!
A lengyel pénzügyminiszter felszólította az UniCredit elnökét, hogy egy hónapon belül értékesítsék a lengyel BPH bankban szerzett részesedésüket. A lengyel kormány ugyanis meg akarja akadályozni a BPH és Pekao bankok egyesülését. Az Európai Bizottság szerint azonban Lengyelország uniós jogot sért ezzel.
Vágólapra másolva!

Andrzej Mikosz lengyel pénzügyminiszter levélben szólította fel az UniCredit elnökét, hogy az olasz bank egy hónapon belül értékesítse a lengyel BPH bankban szerzett teljes részesedését. A miniszter arra hivatkozik, hogy az UniCredit a lengyel Pekao bank megvásárlásakor szerződésben vállalta, hogy nem hajt végre befektetést a Pekao lengyelországi versenytársaiban.

Az UniCredit többségi tulajdonosa a lengyel Pekao banknak, és a német HypoVereinsbank (HVB) és Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) átvételével birtokába került a BA-CA leányvállalata, a BPH is. Az UniCredit egyesíteni akarja két lengyel érdekeltségét, a lengyel kormány pedig ezt meg akarja akadályozni.

Mikosz a Radio Maryja rádiónak adott nyilatkozatában rámutatott, hogy a kormány a lengyel pénzügyi ágazatra nézve károsnak tekinti, ha az UniCredit beolvasztja a BPH-t. "A beolvasztás megakadályozására hivatott egyetlen hatóság a bankfelügyelet. A kormány tagjai mindenképpen a tilalom mellett teszik le a garast" - jelentette ki.

Az október óta hivatalban lévő jobboldali konzervatív kormány miniszterelnöke, Kazimierz Marcinkiewicz nem rejtette sosem véka alá, hogy a BPH és a Pekao bankok fúzióját minden eszközzel meg fogja akadályozni.

Az egyesüléssel ugyanis 20,5 százalékos piaci részesedést szerző pénzintézet jönne létre, és a jelenlegi piacvezető, az állami ellenőrzés alatt álló PKO BP 17 százalékos tulajdonrésszel a második helyre esne vissza. A szakszervezetek pedig ötezres leépítéstől tartanak a fúziót követően.

Az Európai Bizottság véleménye szerint viszont Lengyelország uniós jogot, a tőkaáramlás szabadságának alapelvét sérti. Ezért a bizottság arra szólította fel Lengyelországot, hogy 15 napon belül válaszoljon és döntését igazolja.

Hétfőn lejárt a lengyel kincstárügyi minisztériumnak álláspontja kifejtésére Brüsszel által adott határidő. A lengyel döntéshozók sérelmezik Brüsszel múlt pénteki kemény hangú levelét. A Bizottság egyértelműen a lengyel kormány értésére adta, hogy a fúzió engedélyezése kizárólagos hatáskörébe tartozik.

A lengyel kormány két érvet hozhat fel Brüsszelben az egyesülés engedélyezése ellen. Egyrészt a lengyel bankfelügyelet még adatszolgáltatásra vár az UniCredittől, amelyek szükségesek lennének az egyesülésnek a lengyel bankrendszer stabilitására gyakorolt hatásának a felméréséhez, másrészt az UniCredit leányvállalatainak fuzionálásával megsértené a Pekao megvásárlásakor szerződésben vállalt kötelezettségeit. A privatizációt eredetileg azzal a feltétellel engedélyezték számára, hogy tartózkodik további lengyel bankok megvásárlásától.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!