A hazai hitelintézetek szerint a vállalati ügyfelek teljesítményén is kezd látszani a körbetartozások kedvezőtlen hatása - írja a Világgazdaság. A bankok leginkább az építőiparban működőknél látnak erre utaló jeleket: nő a hiteleit átütemező vagy áthidaló kölcsönért folyamodó ügyfelek aránya.
Ezzel együtt a hitelintézetek többségénél hangsúlyozták: a körbetartozásokból adódó problémák eddig nem öltöttek kezelhetetlen méreteket. A Creditreform felmérése szerint tavaly mintegy 10 nappal, 60 nap közelébe emelkedett a késedelmesen teljesítő cégek átlagos csúszása.
Az MKB Bank tapasztalatai szerint a körbetartozás mint probléma már 2004-től komolyabb méreteket kezdett ölteni, elsősorban az építőiparban működő cégeknél. A magasépítő vállalatoknál ugyanakkor jellemzően nagyobb gondot okoz, mint a mélyépítésben tevékenykedőknél.
Az Erste Bank szerint árulkodó jel, hogy a finanszírozási igények felmérésekor jellemző ok az egyre hosszabb fizetési határidő mellett a késedelmes vevőállományok növekedése is. A finanszírozási költségek növekedése és a csődbe jutó cégek által okozott bevételkiesések pedig az egyébként jövedelmezően működő cégekre is veszélyt jelenthetnek.
A körbetartozások hatásait leginkább az építőiparban működő ügyfeleinél érzékeli az OTP Bank is. A Raiffeisen Banknál ugyanakkor eddig nem érzékelték a körbetartozások kedvezőtlen hatását: a likviditási és törlesztési gondokkal küzdő ügyfelek száma csak az ügyfélszámmal arányosan növekedett - mondták.
Többféle megoldás is van
A késedelmes fizetésekből eredő problémák kezelésére eltérő megoldásokat alkalmaznak az egyes hitelintézetek. A CIB Bank például ügyfeleinek törlesztési, illetve kamatfizetési haladékra vonatkozó kérelmét egyedileg vizsgálja, és bírálja el. Az MKB Banknál 2005 elején kidolgozták az építőipar finanszírozására vonatkozó feltételrendszert, amely az addigiakhoz képest szigorításokat tartalmaz. A kis- és középvállalkozói ügyfélkörben - tették hozzá az MKB Banknál - a Hitelgarancia Rt. bevonása is elősegítheti a finanszírozási problémák megoldását.
A tartozások okozta likviditási gondok kezelésére hasonló, rövid lejáratú konstrukciókat ajánlanak ügyfeleiknek a bankok. A faktoring több piaci szereplő - így az MKB, az Erste vagy a CIB Bank - szerint is kiemelt szerephez juthat. Természetesen megoldást jelenthet az érintettek szerint a folyószámla-, az áthidaló és rulírozó hitelkonstrukció nyújtása, illetve a meglévő állományok átütemezése is. Van, aki - kvázi faktor jellegű - forgóeszköz-finanszírozási hitelkonstrukciót ajánl ügyfeleinek.