A második Nemzeti Fejlesztési Tervben (NFT2) külföldi márkanevek bevezetését is támogathatja majd közvetlen módon az állam - értesült a Napi Gazdaság. A produktív szektor versenyképességének növelése érdekében a terv kiemelten kezeli a kkv-k jövedelemtermelő képességének és az üzleti környezetnek a javítását, valamint a munkahelyek teremtését segítő beruházások ösztönzését.
A célokat a kormány részben pénzügyi eszközök révén kívánja elérni, amelyekből a márkanevek bevezetése mellett támogatnák a megújuló energiaforrások használatát, a minőség-irányítási és minőség-biztosítási rendszerek bevezetését, valamint új technológiákat.
A versenyképesség növelésének másik kiemelt területe az innováció és a kutatás-fejlesztés. Itt az egyetemek, kutatóintézetek és a vállalkozások közötti együttműködések ösztönzése mellett, többek között műszaki tolmács (szakfordító) használatának támogatására is futná az NFT2 keretéből. A kezdő innovatív vállalkozásokat "magvető tőke" (olyan pénzeszköz, mellyel a cégek megalapozhatják a gazdaság számára többszörösen hasznos fejlesztő tevékenységüket) biztosításával, illetve technológiai inkubátorok működésével ösztönöznék.
Mindezek háttérintézményéről egyelőre nem árult el biztosat a kormány. "Nem tudom megerősíteni, hogy sor kerülne öt irányító hatóság felállítására a második Nemzeti Fejlesztési Terv végrehajtásához kapcsolódóan" - mondta a Napi Gazdaságnak Batiz András kormányszóvivő.
Baráth Etele uniós tárca nélküli miniszter január közepén a kormányzati portál beszámolója szerint még arról beszélt: az NFT2-höz öt irányító hatóság tartozna, a gazdasági versenyképességi, humánerőforrás-fejlesztési, környezeti, területfejlesztési és egy központi intézmény. Batiz hozzátette: a kormány tagjai tegnap tájékoztatást kaptak és konzultációt folytattak a tervezetről, melyet ezt követően ismét társadalmi vitára bocsátanak. Elvileg ma már olvasható a Nemzeti Fejlesztési Hivatal honlapján a tervezet alapját képező nemzeti stratégiai referenciakeret és a hozzá kapcsolódó kérdőív. Erre Baráth januári közlése szerint már február 15-ig sort kellett volna keríteni.
A feladat- és forrásmegosztásról még zajlanak az egyeztetések a tárcák között, a végső szót a miniszterelnök mondja majd ki. A Világgazdaság információi szerint az új fejlesztési tervben 15 operatív program kap helyet, a megvalósulást pedig öt hatóság felügyeli majd, de számos terület hovatartozásáról még zajlanak az alkudozások.
A tervezet végleges verziója már áprilisban a kormány elé kerülhet, elfogadni azonban már az új Országgyűlés fogja, s júniusig kell eljuttatni Brüsszelbe; az Európai Bizottsággal szeptemberig kell befejezni a tárgyalásokat. Az operatív programokat december végéig kell elfogadni, így az NFT2 egyeztetése és véglegesítése már az új kormány kompetenciájába tartozik majd. A pályázatok - amennyiben elfogadja a tervet az EU - ez év végén jelenhetnek meg, először a már bejáratott kiírások.