Már több a kft. mint a bt.

Vágólapra másolva!
Az utóbbi négy évben egyre gyorsabban emelkedett a korlátolt felelősségű társaságok (kft.) száma, míg a betéti társaságok (bt.) iránti érdeklődés fokozatosan csökkent. Tavaly a regisztrált kft.-k száma meghaladta a korlátlan felelősséggel járó bt.-két.
Vágólapra másolva!

A jelek szerint a kormányzat adópolitikája tavaly is jelentős mértékben befolyásolta a magyarok vállalkozási kedvét, illetve a választott cégformát. A KSH által regisztrált vállalkozások száma a tavalyi 12 hónapban 16,5 ezerrel, 498 ezerre emelkedett, miközben az egyéni vállalkozásoké 6,5 ezerrel, 711 ezerre csökkent. A KSH tavaly felhagyott a működő vállalkozások évközbeni számbavételével. A korábbi esztendők tapasztalatai alapján, a regisztrált bt.-k és kft.-k 80-82 százaléka működik is - írja a Napi Gazdaság.

Különösen látványos, hogy egyre többen adják vissza vállalkozói igazolványukat, így tavaly 13 ezerrel, 470 ezerre csökkent az egyéni vállalkozók száma. (A KSH az egyéni vállalkozások között szerepelteti a gazdasági tevékenységet folytató, külön adószámmal rendelkező vállalkozókat, például a szellemi szabad-foglalkozásúakat is.)

Az utóbbi négy évben, évről évre gyorsabban emelkedett a korlátolt felelősségű társaságok (kft.) száma - csak tavaly 14 ezerrel -, míg a betéti társaságok (bt.) iránti érdeklődés fokozatosan csökkent (számuk 2005-ben alig kétezerrel lett több). Mindezek eredményeként, tavaly a regisztrált kft.-k száma meghaladta a korlátlan felelősséggel járó bt.-két - e két gazdálkodási forma teszi ki a társas vállalkozások csaknem 90 százalékát. A tavalyi lendület nyomán a kft. átvette a legnépszerűbb gazdálkodási forma szerepét a társas vállalkozások körében.

Valószínűleg a 2004 elseje óta létező eva és a 2006-tól élő ekho, illetve az év közepétől megígért nagyobb adó- és munkaügyi szigor is a felelős azért, hogy a tavalyi utolsó negyedévben csaknem 25 ezer új vállalkozást jegyeztek be, ez kismértékben meghaladja nemcsak az előző negyedévit, hanem az egy évvel korábbit is. Ezen belül új bt.-ből csupán 2900-at regisztráltak a tavalyi utolsó három hónapban, míg új kft.-ből 5700-at.

Főtevékenység szerint tavaly folytatódtak a korábbi évek tendenciái, miszerint az ingatlannal kapcsolatos és a gazdasági szolgáltatásoknál folyamatosan nőtt, míg a kereskedelemnél és javításnál csökkent a vállalkozások száma. A regisztrált vállalkozások területi eloszlása 2005 folyamán nem változott lényegesen sem a társas, sem az egyéni vállalkozásoknál. Így a múlt év végén a vállalkozások 40,2 százalékát a közép-magyarországi, 11,2 százalékát a dél-alföldi, 10,9 százalékát az észak-alföldi régióban tartották nyilván, míg a többi régió súlya 8,5-10,2 százalék.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!