A választások előtti bizonytalan helyzet az állampapír-piaci mozgásokra is erőteljesen rányomhatják bélyegüket - írj a Világgazdaság. Kérdés persze, hogy az alapkamat mértéke, mindezek tükrében hogyan változhat, ám úgy tűnik, ha azonos betéti kamattal találja szembe magát a magánszemély az egy, illetve a 12 hónapos futamidőnél, akkor az utóbbi mellett érdemesebb letenni a voksát - tanácsolják egyes piaci szakemberek.
Ráadásul kamatakciókkal egyre ritkábban lehet találkozni. Az OTP Banknál például véget ért az az akció, amelyben az egyhónapos lekötés esetén, 4,25-5,5 százalékos éves kamattal honorálta betéreseit. A Citibank és a HVB akciója azonban még tart, bár esetükben bizonyos megkötésekkel számolnia kell az ügyfélnek. A Citibank 7,50 százalékos kamatot ígér három hónapos futamidőre, bár ennek eléréséhez néhány feltételt teljesítenie kell az ügyfélnek. A pénz elhelyezésén kívül - amely minimum 200 ezer forint - valamelyik, a bank által megjelölt szolgáltatást is igénybe kell vennie, ezek között folyószámla, hitelkártya, illetve befektetési csomag vásárlása szerepel. Amennyiben ezeket mellőzné, s kizárólag a pénzét helyezné el a banknál, úgy hétszázalékos betéti kamatot kap kézhez. Ugyancsak a háromhónapos lekötéseket célozta meg a HVB Bank: az ötmillió forint feletti, háromhónapos lekötésekre évi 6,5 százalékos kamat jár, de évi 6 százalékos kamatjóváírást már egymillió forinttal el lehet érni. Igaz, ennek feltétele HVB Privát Plusz vagy HVB Nonstop bankszámla nyitása, elektronikus bankkártya igénylése, amellyel a lekötés ideje alatt, legalább háromszor, összesen 30 ezer forint értékben kell vásárolnia a kliensnek.
Ha az akciómentes kamatok terén néz körbe a magánszemély, úgy a 6 százalék tekinthető a csúcsajánlatnak, amelyet a CIB Banknál, a Budapest Banknál, a HBW Express Takarékszövetkezetnél és a HVB Banknál kaphat kézhez az ügyfél, igaz, a feltételek némileg különböznek. A CIB-nél és a HVB Banknál a 6 százalék a 12 hónapos lekötésre jár, ám minimumösszegként a CIB-nél 50 ezer, a HVB-nél 250 ezer forintot adnak meg. A Budapest Bank 6 hónapra fizeti ezt a kamatot, ám feltétel a legalább ötmillió forint megléte, míg a HBW Expressnél ennél rövidebb időtávra, két hónapra szól a hatszázalékos kamat, ám ötmillió forinttal ez esetben is rendelkeznie kell a magánszemélynek.
Az elmúlt hónapok egyik tendenciájának tekinthető, hogy a rövidebb és a hosszabb futamidők között nincsenek már látványos különbségek a betéti kamatok terén. A hitelintézetek többsége ugyan továbbra is a rövid, 1-2 hónapos lekötést részesíti előnyben - a Volksbank 45 napos futamideje kissé kilóg a sorból -, egyes hitelintézeteknél a 3 hónap a kedvelt időtáv, ám egyre többen vannak, amelyek hosszabb futamidőre kínálnak magasabb kamatokat. Az utóbbiak közé tartozik a 12 hónapos futamidőt előtérbe helyező CIB, HVB és Raiffeisen Bank, illetve a 6 hónapot preferáló Budapest Bank, míg az Inter-Európa Bank a 6 és 12 hónapos lekötést azonos kamattal honorálja, de csak a 10 millió forint feletti öszegeknél.
Érdemes megnézni a hitelintézetek betétikamat-ajánlatait, hiszen a különbségek egyes esetekben igen látványosak. Közel egymillió forintos megtakarítás esetén - ha egy hónapos lekötésben gondolkodunk - 2,80 és 5,50 százalékos, éves kamatot is kaphat az ügyfél (az előbbit a Volksbanktól, az utóbbit a KDB Banktól), míg 3 hónapos futamidőnél, ez már 2,75 és 5,75 százalék között szóródik, ezt az OTP Banknál, illetve a HBW Takarékszövetkezetnél érheti el az érdeklődő. Ha netán kétmillió forintját szeretné lekötni a magánszemély, úgy 2,80 százalékos kamatajánlat is visszaköszön a bankok kondíciós listájáról az egyhónapos futamidőknél (Volksbank), de akad 5,52 százalék is, amelyet az Erste kínál. Két hónapban gondolkodva 3,25 és 5,75 százalék közötti kamatajánlatok között szemezgethetünk. Érdemes egy pillantást vetni arra is, tízmillió forint megléte esetén, milyen kamatokkal igyekeznek megnyerni maguknak a magánszemélyeket a hitelintézetek: egy hónapra 3,80, de 5,82 százalékot is kaphatunk, míg 6 és 12 hónapra 2,55-6,0 százalék között szóródnak a hitelintézetek ajánlatai.