A korábbinál is kedvezőbbé válnak a Széchenyi-kártyához kapcsolódó hitel feltételei, miután a Hitelgarancia Zrt. bejelentette, hogy a kedvező tapasztalatok és a piaci folyamatok alapján lehetővé vált a kártyához kapcsolódó hitelgarancia díjának csökkentése, illetve a garantált hitelösszeg növelése.
A maximum 10 millió forintos Széchenyi-kártya hitelre vállalt készfizető kezességért évente fizetendő díj a garantált összeg 1,8 százaléka volt évente. A díj felét a központi költségvetés terhére az állam magára vállalta.
Péntektől a díj mértéke 1,5 százalék és a díjtámogatás fennmarad. Ez maximális hitelösszeg esetén, éves szinten több mint 11 ezer forintos megtakarítást jelent, amelyen az állam és a vállalkozások osztozkodnak.
A díjcsökkentés automatikusan előnyhöz juttatja azokat, akik március 10. után kötnek kártyaszerződést, de kedvezően érinti azokat is, akik korábban kiadott kártyájukat március 10. után meghosszabbítják
A vállalkozások számára kedvező változás az is, hogy az eddigi 73 százalékról, a teljes hitelösszeg 80 százalékára emelkedik a garantált hitelrész nagysága, ez a banki kockázatok csökkenését eredményezi, ami növeli a vállalkozások hitelhez jutási esélyeit.
A konstrukcióban résztvevő hitelintézetek, ezzel egyidejűleg a kamatot 3 havi Bubor + 5 százlékól, 3 havi Bubor plusz 4 százalékra, a kezelési költséget pedig 1-ről 0,8 százlékra csökkentik. A kamattámogatás változatlanul fennmarad.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium tájékoztatása szerint a Széchenyi-kártya konstrukcióban további változások is várhatók, a 10 milliósnál nagyobb, legfeljebb 25 millió forintos hitelkereteket áprilistól igényelhetik a kis- és közepes vállalkozások.
A Hitelgarancia Zrt. értékelése szerint a Széchenyi-kártya változatlanul népszerű a kis és közepes méretű vállalkozások körében és továbbra is az egyik legfontosabb kormányzati támogatást élvező vállalkozás élénkítő eszköznek tekinthető. Tavaly, mintegy 21 000 kártyát garantált a HG Zrt., ez 18 százalékkal több, mint 2004-ben. A Széchenyi-kártyával igénybe vett hitel 2005-ben 108 milliárd forint volt, ez 37 százalékos növekedés a megelőző évhez képest.
A Széchenyi-kártya a mikro-, kis- és középvállalkozások részére kialakított, kedvezményes kamatozású, állami támogatásban részesített hitelkonstrukció, amelynek célja, hogy a pályájuk kezdetén lévő, de legalább már egy éve működő, vagy akár már régóta tevékenykedő kisvállalkozások, egyéni vállalkozók egyszerűsített eljárással szabad felhasználású, likviditási problémákat kezelő hitelhez jussanak.