Az Európai Unió és Magyarország is nettó tejimportőr, egyedül a sajt iránti növekvő kereslet ígér erősödő exportot - közölte Popp József, az Agrárgazdasági Kutatóintézet igazgatója. Az európai vaj ára kétszerese a világpiaci árnak, ami a vám- és támogatási anomáliákra utal. Mindezt együttvéve a tejtermékeknél egy új piacszabályozásnak kell bekövetkeznie 2013-ig.
Csökkent a tejágazatunk nemzetközi versenyképessége az uniós piacszabályozás pedig liberalizálódik. Így, Popp szerint egyre nagyobb szerepe lesz a hazai termelők és feldolgozók összefogásának, a modernizált és magasabb feldolgozottságú minőségi termékekre szakosodott üzemeknek, valamint a gazdaságosságot szolgáló önköltség-csökkentésnek.
Az idehaza termelt 1,9 milliárd liter éves tejmennyiségből 1,5 milliárd litert vásárolnak fel, de az árak csak "nulla jövedelmezőséget" biztosítanak - mondta Besenyei Ferenc, a Tej Terméktanács alelnöke. A tejágazat válságtényezői közé tartozik, hogy miközben tankos nyerstejet exportálunk, az áruházláncok nyomást gyakorolnak az alacsonyabb importáraikkal. A magyar vásárlók pedig nem a jó minőségű hazai termékeket részesítik előnyben.
Az alelnök beszámolt arról, hogy a kutatóintézet egy minőségvédő monitoring rendszer keretében 4 hónap alatt 456 mintát vizsgált és 60 százalékuk nem felelt meg az EU-csatlakozás előtti hazai előírásoknak sem. Gyakran a nagy nemzetközi feldolgozó cégek termékei bizonyultak ilyen rossz minőségűnek - fűzte hozzá Besenyei Ferenc.
Az alelnök egyebek között a tejtermelés és a piac védelmét, a szabályozásban és kvóta-gazdálkodásban az erőteljesebb részvételt, és a termékpiaci marketing fejlesztését sorolta a terméktanács soron lévő teendői közé.
A következő években a nyerstej-kivitel csökkentése és minőségi termékeket előállítani képes üzemek modernizálása révén, valamint az importáruk szigorúbb ellenőrzésével érhetnek el eredményeket - hangzott el a tejgazdaságról szóló tanácskozáson Keszthelyen.