A Magyar Olaj- és Gázipari Rt.(Mol) pénteken kötelező ajánlatot adott be az orosz-brit TNK-BP Holding tulajdonában álló Udmurtnyeft 96,9 százalékos részesedésének megvásárlására.
Az Udmurtnyeft Oroszország Udmurtia Köztársaságának legjelentősebb kőolajtermelője, éves kitermelése megközelítőleg 6 millió tonna.
A tervezett üzlet illeszkedik a Mol stratégiájába, amely a helyi szinten jelentős hozzáadott értékkel bíró partnerekkel történő együttműködést irányozza elő a nemzetközi kutatás-termelési projektekben.
A Mol az ajánlat kapcsán hangsúlyozta, hogy már vannak tapasztalatai Oroszországban a kutatás-termelés területén és kedvező pénzügyi helyzete jelentős támogatást biztosíthat az Udmurtnyeft számára. A Mol-csoport piaci kapitalizációja ugyanis 12 milliárd dollár felett van.
A Standard and Poor's leminősítést valószínűsítő negatív figyelőlistára vette pénteken a Molt az oroszországi akvizíciós terv miatt. A hitelminősítő a következő két hónapban dönt a Mol besorolásáról.
A hitelminősítő intézet a bejelentéshez fűzött indoklása szerint a Mol hosszú távú adóskockázati osztályzatában eddig is figyelembe vette, hogy a magyar cég kitermelő jellegű cégvásárlásokra törekszik, az Udmurtnyeft megszerzésének pénzügyi hatása azonban nagyobb és kockázatosabb lehet a vártnál.
Az orosz cég jelenlegi tulajdonosa, a TNK-BP Ltd. 3 milliárd dollár körüli vételárat jelzett, áll a hitelminősítő elemzésében. A Standard and Poor's szerint az idén tervezett, 0,9-1 milliárd dollár közötti értékű részvény-visszavásárlással együtt ez már nyomást gyakorolhat a Mol-csoport egyébként "nagyon erős" pénzügyi profiljára.
Ezt a hatást azonban csökkenti a magyarországi gázüzletág 1,1 milliárd eurós eladása, amely 2006 első negyedében jelentősen csökkentette a cég nettó adósságát.
A múlt hét végéig tíz vállalat szerzett be engedélyt az orosz versenyfelügyelettől az Udmurtnyeft 96,9 százalékának megvételére.
A Mol-on kívül köztük van az osztrák OMV, a kínai Sinopec és a kazah KaiMunaiGaz, az orosz cégek közül pedig a középméretű Russznyeft, a BazEl alumíniumcsoport egy olajcége, s az immár a Gazprom gázmonopóliumhoz tartozó Szibnyeft.
A TNK-BP korábbi közlése szerint összesen 18 pályázó érdeklődött, köztük az amerikai érdekeltségű oroszországi gáztermelő Itera és az indiai ONGC, illetve az orosz SzZNG (Szevero-Zapadnaja Nyeftyanaja Gruppa) és az Oil India konzorciuma, továbbá ismeretlen cégeket képviselő befektetési alapok.
A TNK-BP-nél jelezték azt is, hogy a Mol tette a legjobb ajánlatot, de a kínált árat nem árulták el.
A TNK-BP igazgatótanácsa május második felében tárgyalhatja meg a részletes ajánlatokat.