Jelentősen nőtt az üzleti kilátásba vetett bizalom, ugyanakkor nem változott az üzleti helyzet megítélése körüli bizonytalanság.
Tóth István János, az MKIK GVI ügyvezető igazgatója azt hangsúlyozta, hogy számításuk szerint a második negyedévben tovább erősödik a gazdasági fellendülés, ami a harmadik negyedévben is kitart.
Az ügyvezető igazgató szerint a fellendüléshez a magyar cégek exportpiacainak kedvező alakulása is hozzájárul, és ilyen konjunkturális viszonyok mellett megfelelő az idő radikális kormányzati, költségvetési lépésekre.
Parragh László hangsúlyozta, hogy a beruházási aktivitás erősödése érzékelhető a megkérdezett cégek körében, ami elsősorban gépberuházásokra irányul. A felmérés szerint a beruházási aktivitás várható növekedése az idegenforgalomban, az iparban jellemző leginkább.
A felmérés szerint tovább növekedett a vállalkozások munkaerő-kereslete. Nőtt a létszám stabilitásával és bővítésével számoló cégek aránya, csökkent a leépítést tervezőké. A létszámot leginkább a többségi külföldi tulajdonban lévő cégek tervezik növelni. Parragh szerint a következő félévben megállhat a munkanélküliségi ráta növekedése, és bővülhet a foglalkoztatottság.
A kapacitáskihasználtság számottevően javult az elmúlt félévhez képest, és átlagos értéke meghaladta a 76 százalékot. Az értékesítés 2005. áprilisban megindult növekedése tovább folytatódott. A cégek több mint 42 százaléka számolt be az értékesítési volumen növekedéséről és 24 százalékuk csökkenésről.
A szolidaritási adó bevezetésével kapcsolatos újsághírre vonatkozó kérdésre válaszolva Parragh László közölte, hogy ötletekkel, pletykákkal nem kívánnak foglalkozni. Várják a kormány hivatalos komplex programját a költségvetés rendbetételére.
Az MKIK GVI minden évben tavasszal és ősszel elkészíti el a kamara tagvállalatai körében a konjunktúra felmérését. A mostani kutatás során a megkérdezett 11 ezer cégből 1349 válaszolt.