Ukrán leányt szerzett az OTP Bank

Vágólapra másolva!
Az OTP Bank 650 millió euróért megvásárolja a Raiffeisenbank Ukraine-t. Az erről szóló szerződést csütörtökön írták alá Bécsben. Így az OTP Bank eddigi legnagyobb felvásárlását hajthatja végre.
Vágólapra másolva!

Az OTP Bank megvásárolja a Raiffeisen International Bank-Holding AG tulajdonában álló Raiffeisenbank Ukraine-t. Az erről szóló adásvételi szerződést csütörtökön írta alá Bécsben Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója és Wolf László vezérigazgató-helyettes, valamint Herbert Stepic, a Raiffeisen International vezérigazgatója és Jeffrey Millikan, szovjet utódállamokért felelős ügyvezető igazgató.

A kijevi székhelyű,1998. március 2-án alakult, a Raiffeisen International Bank-Holding AG tulajdonában áll pénzintézetnek tavaly év végi 1,2 milliárd eurós mérlegfőösszege alapján 3,6 százlékos piaci részesedése van, Ukrajna hetedik legnagyobb bankja, saját tőkéje 139 millió euró, adózás előtti eredménye 39,7 millió euró volt az előző évben.

A banknak 2005 végén mintegy 1900 nagyvállalati és 3600 kis- és középvállalati ügyfele volt. Piaci részesedése a vállalkozói betétek piacán 3,6 százalék, vállalkozói hitelek esetén 4,0 százalék volt, a bank vállalati hitelállománya a múlt év végén 690 millió euró volt. A bank lakossági betétállománya 2005 végén 173 millió euró volt, ez alapján piaci részesedése 1,6 százalék. Lakossági hitelállománya 302 millió euró volt, amellyel piaci részesedése 5 százalék feletti. A banknak mintegy 1700 alkalmazottja van, 42 bankfiókon és 17 képviseleti irodán keresztül szolgálja ki ügyfeleit.

A Raiffeisen International azért adja el ukrán leánybankját, mert sikerült megszereznie az Avalbankot, amely egy nagyobb szereplő. A bankeladás segítségével megspórolható az összevonás költsége. A JSCB-ért kasszírozható összeg csökkentheti az Aval felvásálási költségét. A 93,5 százalékos részvénypakett vételára ugyanis 1,028 milliárd dollár volt.

Az OTP Bank 650 millió euró vételárat fizet a bankért. Így az OTP Bank eddigi legnagyobb felvásárlását hajthatja végre. Meg nem erősített sajtóhirek korábban 500 millió euróra tartották az OTP Bank által fizetendő vételárat.

Az új leánycéggel a magyar pénzintézet egy kockázatos, de gyorsan növekvő piacra léphet be. Az OTP Bank számára az ukrajnai megjelenés fontos a terjeszkedési stratégiában. Ennek ellenére még kérdéses, hogyan sikerül az átvétel. A Raiffeisen ugyanis a legjobb szakembereket és ügyfeleket átviheti másik ukrajnai bankjába, az Avalba.

A tranzakció végleges zárása, a vételár átutalása a szükséges engedélyek birtokában 2006 szeptemberében várható. A zárást követően az új tulajdonos a bank integrációjára és transzformációjára fókuszál, továbbá megkezdi a számítástechnikai rendszerek összehangolását, a termék- és szolgáltatás-fejlesztést.

Az OTP Bank a Raiffeisenbank Ukraine megvásárlása után további felvásárlással is erősíteni akarja pozícióit Ukrajnában, ahol az Ukrán Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint 166 bank működik. Az elmúlt év végén nem végleges adatok szerint a bankszektor összesített mérlegfőösszeg/GDP mutatója 50 százalék körül volt, ami jelentős növekedési lehetőséget tartogat. Az OTP Bank célja Ukrajnában is komplex pénzügyi szolgáltatást nyújtson magánszemélyeknek és vállalatoknak egyaránt. Ennek érdekében az OTP Bank, ahogy más országokban is, ahol jelen van, bankcsoport kiépítését tervezi.

Az OTP Bank Bulgáriában, Horvátországban, Romániában, Szerbiában és Szlovákiában lévő külföldi leányvállalatain keresztül Közép-Kelet-Európa egyik meghatározó bankpiaci szereplője, egyben Európa egyik legjövedelmezőbb hitelintézete. Az OTP Bankcsoport jelenleg csaknem 10 millió ügyfelet szolgál ki hat országban.

Giczi József

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!