A világ legnagyobb hitelminősítője szerint sok megfigyelő az év eleji ukrajnai energiaválságot annak tulajdonítja, hogy Oroszország megpróbálja befolyását fenntartani az esetleg uniós tagságra pályázó három szomszédos országban, Ukrajnában, Moldovában és Fehéroroszországban.
Moszkva nyolc korábbi szövetségese már az unió tagja, és továbbiak jelentkeztek felvételre, erősítve azon orosz aggályokat, hogy Oroszország elveszítette hagyományos befolyási övezetét és Nyugat-Európával szemben kiépített ütközőzónáját, áll az S&P hatoldalas elemzésében.
A hitelminősítő szerint az EU-csatlakozás azonban bizonyos értelemben Magyarország, Csehország, Szlovákia és Lengyelország azon aggályait is erősítette, hogy legfőbb gázellátójuk túszaivá válhatnak, ugyanis az Európai Uniónak nincs olyan közös energiapolitikája, amely az ő problémájuk kezelésére alkalmas volna.
A közös energiapolitika hiányának több alapvető oka van. Egyrészt a tagországok függősége az orosz ellátástól igen különböző mértékű, másrészt a Nyugat-Európába irányuló orosz szállításokat Moszkva a hidegháború legfeszültebb időszakában sem manipulálta soha.
A Standard & Poor's szerint az orosz földgáztól függő új EU-tagok helyzetét a Gazprom németországi, ausztriai és görögországi kereskedelmi tevékenysége is aggályosabbá teszi. Németországban például a BASF és az E.ON AG aktívan dolgozik egy balti gázvezeték tervén az Gazprommal. Ez a vezeték közvetlenül Németországba és más nyugat-európai országokba juttatja majd el az orosz gázt, kikerülve Lengyelországot és a többi közép- és kelet-európai fogyasztót.
Az ilyen beruházások érthető módon azt a benyomást keltik az új EU-tagállamokban, hogy csak magukra számíthatnak, ha a nagy hatalmú keleti gázszállítójukkal fenntartott viszonyukról van szó, áll az S&P elemzésében.
A Standard & Poor's szerint erre a problémára több lehetséges megoldás is kínálkozik. Ezek közé tartozik egy olyan kölcsönös segítségnyújtási rendszer kiépítése, amellyel ha valamely tagállamban gázellátási fennakadás támad, a többi tagország kipótolhatná a hiányt. Ez erősen korlátozná az orosz kormány azon hajlamát, hogy kijátssza egymás ellen az EU-tagállamokat, az új tagországok gazdaságilag nagyobb biztonságban éreznék magukat, emellett ez komoly vívmány lenne egy olyan időszakban, amikor az EU éppen "gazdasági patriotizmusba süllyed", áll az S&P elemzésében.
A cég szerint az uniós országok fontolóra vehetnék több cseppfolyósított földgáz importját, valamint alternatív ellátási útvonalak kiépítését is.