A CEC szeptember 7-én közzéteendő, első féléves adataira vár a görög Ethniké Trapeza és a magyar OTP, a végleges ajánlatát mindkét vevőjelölt a friss számok ismeretében, szeptember közepéig fogja megtenni - áll a román Evenimentul Zilei cikkében.
Eközben a CEC - mint a lap cikkéből kiderült - árulja fiókhálózatának elemeit. A bank eddig egy tirgovistei és egy focsani fiókot hirdetett meg eladásra, de - mint a CEC vezetői a lap érdeklődésére megerősítették - ezeket több tucat másik fiók követheti.
A bank vezetése a privatizációs folyamatot vezénylő román pénzügyminisztérium jóváhagyásával kezdte meg fiókhálózatának csökkentését, elvileg a veszteséges fiókokat építik le. A CEC, a román takarékpénztár Közép-Európa egyik - legalábbis számra - legnagyobb, 1200 egységből álló fiókhálózatával rendelkezik. Az egységek csaknem kétharmada egy-két személyes kirendeltség, ám a hálózat lefedi Románia egész területét, és a bank jelen van a 22,5 milliós ország gyakorlatilag valamennyi 10 ezernél népesebb településén.
Megfigyelők úgy vélik, az optimális működéshez elegendő lenne egy 500-600 fiókot számláló hálózat, így elképzelhető, hogy a már elkezdett leépítés - még ha az időzítése kissé szokatlan is - találkozik a leendő tulajdonos elképzelésével.
A 69,9 százalékos pakettért a román fél - korábbi sajtóértesülések szerint - 6-800 millió eurót is el tudna képzelni, ám a vevők, a jelek szerint nem fognak őrült árversenybe belemenni. Csányi Sándor, a Reuters tudósítása szerint, éppen tegnap utalt egy konferencián arra, hogy jelentős az eltérés a CEC valódi és az eladók által elvárt értéke között.
Megfigyelők szerint a pakett reális ára a 4-500 millió euróhoz állhat közelebb. Lényegesen olcsóbbnak tűnik, a CEC-nél ugyan jóval kisebb, de a szinergiákat is figyelembe véve, sok szempontból vonzóbbnak tűnő, bolgár DZI Bank.
A 11. legnagyobb bolgár pénzintézet mérlegfőösszege, 2005 végén - az APA hírügynökség jelentése szerint - 562 millió euró volt, a bank 21 fiókkal rendelkezik, és tavalyi eredménye 0,4 millió euró volt. Részvényeinek 70 százaléka a bankot négy éve megvásárló, ám tavaly meggyilkolt, Emil Klujev özvegye, Veszela Klujeva tulajdonában van, aki hírek szerint szívesen megválna pakettjétől. További 24 százalék a BA-CA kezében van, míg a maradék 6 százalékkal a tőzsdén kereskednek. (A DZI Bank tőzsdei kapitalizációja mintegy 140 millió euró.)
Az OTP számára a DZI Bank jelenlegi menedzsmentje nem ismeretlen, hiszen a bankot Kraszimir Angarszki, a DSK Bank korábbi vezérigazgatója vezeti. A DZI-re az OTP mellett - szófiai források szerint - további négy bank pályázik, köztük a görög Alpha és a belga KBC. Megfigyelők szerint a bank sorsa rövid időn belül, akár már szeptember végén eldőlhet.