Minden listát Csányi Sándor vezet

Vágólapra másolva!
A tavalyihoz hasonlóan idén is Csányi Sándor végzett a manager magazin leggazdagabb magyarokat sorba állító listájának élén. A lap adatai szerint Csányi egy év alatt 25 milliárd forinttal lett gazdagabb, amely összeg önmagában elég lenne a 10. hely megszerzésére. A listán politikusok is helyet kaptak, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök két helyet javítva a 87., Kóka János gazdasági miniszter éppen ennyit rontva a 94. lett.
Vágólapra másolva!

A manager magazin által számba vett legmódosabb magyarok listájának első nyolc helyezettje megegyezik a Magyar Hírlap (MH) közelmúltban közzétett hasonló listájával, az első tizenegy helyezett pedig tartja a magazin tavalyi rangsorában kiharcolt helyét. A tavalyi eredményhez képest az első 10 helyezett összesített vagyona több mint 80 milliárd forinttal gyarapodott, ami körülbelül 20 százalékos növekedést jelent.

A leggazdagabb magyar idén is Csányi Sándor lett, aki az elmúlt évben naponta több mint 68 millió, összességében 25 milliárd forinttal, 95 milliárd forintra tudta növelni vagyonát a magazin szerint. A Magyar Hírlap becslése szerint Csányi vagyona 90 milliárd forint, míg az adat a Népszabadság hasonló összeállításában már jelentősebben eltér, ez 55 milliárd forintra teszi a bankár gazdagságát. A Népszabadság listáját - ahogy tavaly is - az orosz származású, Magyarországon élő Megdet Rahimkulov, az ÁEB Bank tulajdonosa vezeti 153 milliárd forinttal, aki már az OTP-ben is részesedést szerzett, őt azonban sem a magazin, sem a másik napilap nem számolta be a magyar gazdagok közé.

Az OTP vezére az elmúlt évben több üzleti felvásárlásban is részt vett, így például a Sole és az Új- Mizo fúziója révén létrejött legnagyobb magyarországi tejipari cég is a Csányi-birodalom részévé vált. A Délhús-Pick megszerzése után tovább bővítette agrárérdekeltségét, a csoport a közelmúltban fejezte be szárazáruüzemének kibővítését, így Európa legnagyobb szárazáru-termelő cégévé vált. Az ősz folyamán az OTP első emberének érdekkörébe tartozó Multireklám Köztéri Médiaügynökség Zrt. lett a tulajdonosa a Promoteam Médiahasznosító Kft.-nek.

Ahogy 2005-ben is, a dobogó második fokán Demján Sándor végzett, aki - csakúgy, mint a megelőző évben - most is 15 milliárd forinttal növelte vagyonát, amelyet így 80 milliárd forint körülire becsülnek. A Magyar Hírlap listáján ugyanezek a számok szerepelnek Demján neve mellett, a Népszabadság azonban 30 milliárdos növekménnyel kalkulál, azonos, 80 milliárdos összvagyon mellett.

Az üzletember ingatlanbefektetésekkel foglalkozik. Az érdekeltségébe tartozó Trigránitban a közelmúltban jelentős befolyást szerzett Európa egyik legnagyobb ingatlanbefektető cége, az osztrák Immoeast Immobilien Anlagen AG. A 25 százalékos részvénypakettet az osztrák cég 400 millió euróért vásárolta meg, és 100 millió euróval megemelte a TriGránit alaptőkéjét, illetve a Demján Sándor tulajdonában levő Pólus 20 százaléknyi csomagot értékesített neki. A megállapodással a vállalat felgyorsíthatja ötmilliárd eurós ingatlanfejlesztési programját a kelet-közép-európai térség országaiban.

A Pólus Center eladásából származó 90 millió euró körüli összeget tulajdonostársaival (mások mellett Csányi Sándorral) Demján Sándor bukaresti ingatlanfejlesztésekre fordítja. Ezen kívül Montenegróban tengerparti idegenforgalmi kapacitásokat fejleszt, és hatcsillagos luxushotel építésébe kezdett a Trigránittal (és Csányi Sándorral) a Seychelle-szigeteken.

Fotó: MTI
Várszegi Gábor az MTK lelátóján

A bronzérmes Széles Gábor tavaly óta 6 milliárd forintot keresett, vagyonát így 60 milliárd forintra gyarapította a magazin becslése alapján. A Magyar Hírlap a tavalyi 54 után idén 58,5 milliárd forintra becsüli az üzletember vagyonát, aki egyébként tavaly megvásárolta a napilapot.

Az üzletember tavaly tematikus gazdasági televíziót indított, idén pedig a tulajdonában álló Műszertechnika csoport révén visszavásárolta az olasz Fiat csoporttól az Ikarusbus Járműgyártó Rt.-t. A vételár összegét nem közölték. Érdekesség, hogy az Ikarus utolsó, szegedi, pótalkatrészt gyártó egységét 2005-ben zárták be. Kínában 30 millió dolláros alaptőkével már vegyes vállalatot is alapítottak, ahol jövőre indulhat a termelés, és az ambiciózus terv pár év alatt az évi tízezer darabos autóbuszgyártó kapacitást is elérhetőnek tartja.

Leisztinger Tamás 10 milliárd forinttal lett gazdagabb tavaly óta, gazdagságát ma 47 milliárd forintra becsülik, ami az MH szerint a tavalyi 37 után most 50 milliárd körül mozog. Leisztinger legnagyobb közismert befektetése a Duna-parti Kopaszi-gát környéki ingatlanfejlesztés, ahol 100 milliárdos beruházással szálloda, kulturális negyed épülhet. Leginkább ingatlanban utazik, a Ferihegyi reptér mellett 100 hektáron logisztikai centrumot épít, de cégei a délszláv tengerpart szállodafejlesztéseiből is kiveszik a részüket.

Az ötödik helyen Várszegi Gábor áll, aki 36-ról 43-ra tudta növelni milliárdjainak számát egy esztendő alatt. A Fotex-vezér vagyonát az MH valamivel nagyobbra, 45 milliárd forintra becsüli. A manager magazin szerint tavaly Várszegi még kénytelen volt vagyonvesztést elkönyvelni (40-ről 36 milliárd forint), ám idén már ismét pozitív volt a mérleg. A korábbi veszteségeket főleg a felszámolt kereskedelmi hálózatok okozták (Keravill, Azúr, Domus), de a Fotex is kivette belőle a részét. A kereskedelmi egységek racionalizálása mellett Várszegi egyre inkább az ingatlanbefektetések felé fordul, az Örs vezér téren álló Sugár üzletközpont szórakoztató egységekkel való bővítése ma már előrehaladott állapotban van. Az FTC labdarúgócsapatának kereskedelmi jogai továbbra is az üzletember bevételeit duzzasztják.

A lista hatodik helyén a kevésbé közismert Nagy Elek áll, a Vegyépszerben érdekelt üzletember idén is jelentősen, 5 milliárd forinttal tudta növelni vagyonát, 40 milliárd forintra (az MH szerint 44 milliárd forintra). Bár a cég egy konzorcium tagjaként sikertelenül pályázta meg a metróalagút fúrására kiírt fővárosi tendert, valamint az M0-s híd építését, újabb autópálya-szakaszok építésében azért részt vett.

A tavalyihoz képest az első változás a listán Kovács Gábor előrelépése a tizenhatodikról a 12. helyre. A magazin szerint a bankár a tavalyi 16-ról 20 milliárd forintra gyarapította a birtokában lévő cégek értékét. A Magyar Hírlap ugyanakkor ennél is előbbre, a 11. helyre teszi Kovácsot, akinek vagyonát 22,5 milliárd forintra becsülik. Az ingatlan-, műkincs- és egyéb befektetésekkel foglalkozó Kovács a Bankár Holding Rt. vezérigazgatója, de nevét az Andrássy úton található Kogart-házról is sokan ismerik.

Kóka János lejjebb csúszott

A legelőkelőbb helyen álló női szereplő, Kristyán Judit a Fenyő-örökséggel a 18. helyre került a tavalyi 17. után. Az egykori topmodell jelenleg 16 milliárd forintra becsült vagyonát (a tavalyi 15 után) profi vagyonkezelő fialtatja. (A Magyar Hírlap szerint Kristyán a 20. leggazdagabb ember Magyarországon, 15 milliárd forintjával.)

Fotó: MTI
A miniszterelnök viszont följebb jutott a listán

A listára idén először került fel Haris György, aki ingatlan- és egyéb befektetéseivel rögvest 5 milliárdos vagyont gyűjtött, és a 68. helyen debütált. A százas listán idén bukkant fel Hegedűs Vilmos is, aki 79. helyezését és 4,5 milliárd forintját a Budmil ruhaipari márkának köszönheti. A 85. helyezésével szintén újonc Balogh Levente, az ő 4 milliárdos vagyonának nagy része a Szentkirályi Ásványvíz sikeréből fakad. Először szerepel a 100 leggazdagabb társaságában Hernádi Zsolt is, aki a Mol vezérigazgatója, és mintegy 4 milliárd forintosra becsült vagyona rögtön a 88. helyig repítette.

A politikusok között Gyurcsány Ferenc javait a tavalyi 3,4 milliárd forint után idén 4 milliárdra becsülik, aminek köszönhetően a miniszterelnök két helyet javítva a 89. pozícióban található. A politikus sportminiszteri kinevezésekor lemondott céges tisztségeiről, de tulajdonrészét megtartotta, így osztalék formjában részesül a profitból, főleg az Altus vagyonkezelő révén. Kóka János gazdasági miniszter vagyona a 2005-ös 3,3 milliárdról idénre 3,7 milliárd forintra hízott, de még így is két helyet rontott, és jelenleg a 94. leggazdagabb magyar. Az üzletember-politikus többféle befektetéssel gazdálkodhat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!