Ez a fő gondolata a Világbank és a PricewaterhouseCoopers (PwC) most kiadott közös elemzésének, amely 175 ország adórendszerét tekinti át. A jelentés konkrét adatokkal támasztja alá azt, hogy ha bonyolultak a szabályok és a cégeknek sokféle adót kell fizetni, akkor alacsony nominális terhek mellett is magas a csalások aránya.
Az egyszerűsítés egyik legkézenfekvőbb módja a kulcsok egységesítése. Ez azonban önmagában nem elegendő, az is fontos, hogy a bevallások és más nyomtatványok jól érthetők és rövidek legyenek, így kitöltésük ne vegyen igénybe aránytalanul sok időt.
A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy az üzleti szférát érintő adózási problémák többsége nem a társasági adóval függ össze, hanem az állam vagy az önkormányzatok által más címen beszedett terhekkel. Nagyon fontos tehát, hogy a különféle ingatlan-, osztalék- vagy helyi adók, tb-járulékok bürokratikus terheit is mérsékeljék, nem is beszélve az egyes iparágakat érintő speciális elvonásokról.
Az egykulcsos adóra való áttérés önmagában nem oldja meg az adminisztrációs problémákat. A lineáris adóztatásra áttért kelet-közép-európai országok némelyikében a reform nyomán egyáltalán nem vált áttekinthetőbbé a rendszer, miközben az állami bevételek csökkentek
Magyarországon a politikai pártok retorikájának visszatérő eleme az adórendszer egyszerűsítése, ám a gyakorlatban nagyon kevés érdemi lépés történt e téren az elmúlt években, és a 2007-es tervek sem biztatnak sok jóval.
Az egyetlen számottevő pozitív lépés az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) 2003-as bevezetése volt, ezt leszámítva azonban változatlanul bonyolult - sőt sok esetben a korábbinál is nehézkesebb - adószabályokkal szembesülnek a vállalkozások és a magánszemélyek.
Ezzel együtt hazánk nem áll különösebben rosszul a Világbank és a PwC összesítésében. Magyarországon egy átlagos vállalatnak évente 24 adóbefizetést kell teljesíteni, ennek adminisztrációja nagyjából 300 munkaórát vesz el az alkalmazottak idejéből. A többi kelet-közép-európai országban ennél rosszabb és jobb adatok egyformán előfordulnak.