Bistra Ilkova elmondta: a lehetséges partnerek közül eddig a Deutsche Boerse, a skandináv, illetve a balti tőzsdéket működtető OMX, a bécsi tőzsde és az athéni tőzsde képviselőivel folytattak előzetes tárgyalásokat.
A bolgár értéktőzsdén jegyzett cégek piaci értéke 50 százalékkal nőtt az idei év eleje óta, 12,9 milliárd levára (8,47 milliárd dollárra), de általában véve alacsony az egyes cégek tőkeértéke, kicsi a forgalom és kevés a kibocsátás.
A tőzsdén szereplő 340 vállalat közül mindössze 13 piaci értéke haladja meg a 100 millió eurót - például a BTC távközlési társaság vagy a Sofarma gyógyszergyár -, 17 cég tőkeértéke van 30-100 millió euró között. A napi forgalom 2-3 millió euró körül van.
A bolgár tőzsde egy tőkeerős európai börzével szeretne társulni. Az államnak jelenleg 44 százalékos részesedése van a tőzsdében, s a törvények lehetővé teszik, hogy külföldi tőzsdecégek 5 százaléknál nagyobb részesedést vegyenek benne.
A kelet-európai tőzsdék együttműködését elsősorban a bécsi tőzsde szorgalmazza. A társaság 2004-ben szerzett 14 százalékos részesedést a Budapesti Értéktőzsdében, de szeretné bekapcsolni az együttműködésbe a varsói tőzsdét is, megteremtve egy közép-kelet-európai tőzsdei szövetség alapjait Bécs-Budapest-Varsó tengellyel.
A bécsi tőzsde elképzelései szerint a tőzsdei szövetség közös holdingtársaság lehetne, amely ideális esetben Bécsen, Budapesten, Varsón kívül Pozsonyt, Prágát, Ljubljanát, Zágrábot, Bukarestet és Szófiát foglalná magába.