Straub Elek azzal indokolta a lemondását, hogy szeretné, ha a következő években kizárólag a cégcsoport gyarapításával foglalkozhatna a tulajdonos és a menedzsment, nem pedig az alig több mint egy év múlva lejáró szerződése miatt elkerülhetetlen további változásokkal.
Az új vezérigazgató közel négy éven át volt Straub Elek munkatársa, és 2002 szeptembere és 2006 júniusa között vezérigazgató-helyettesként ő irányította a társaság Vezetékes Szolgáltatások Üzletágát.
- "Ezért nyugodtan kijelenthető, hogy a személyében megfelelő vezetőt választottak a Magyar Telekom élére, és ezúton kívánok neki sok sikert" - közölte Straub Elek, a lemondását követően kiadott közleményben.
Az igazgatóság a keddi ülésén megtárgyalta, és a könyvvizsgáló támogató véleményére alapozva a december 21-i közgyűlés elé terjesztette a 2005. évi pénzügyi évet lezáró jelentéseket és az osztalékfizetési javaslatot. E szerint részvényenként 70 forintot plusz a késedelemért további 3 forintot javasol az igazgatóság kifizetni a részvényeseknek.
A menedzsment és az igazgatóság által már korábban meghozott szervezési és személyi döntéseknek, valamint az igazgatóság mostani - a 2005-ös pénzügyi évet lezáró - határozatának köszönhetően megoldódott a társaság működését súlyosan terhelő probléma - áll a cég tájékoztatásában. Az igazgatóság arra számít, hogy a könyvvizsgáló a könyvek záradék nélküli lezárását a közgyűlésen támogatni fogja, így a társaság a részvényesek által elvárt lendülettel vághat neki a 2007-es üzleti évnek.
Straub Elek mindezek kapcsán azt szögezte le, hogy a Magyar Telekom erős alapokon nyugvó, jól felépített szervezet, amelyet az elhúzódó vizsgálat sem tudott erejében megingatni, hisz 2006 végén a cég történetének egyik legsikeresebb üzleti évét zárja.
A Magyar Telekom március végén közölte, hogy nem tartja meg április végéig a 2006. évi rendes közgyűlését, mivel a cég pénzügyi eredményeinek auditálása még folyamatban van. A társaság tájékoztatott arról, hogy emiatt nem tud teljesíteni bizonyos, a magyar törvények és a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) szabályzata által megállapított határidőket, amelyek szerint a tőzsdei cégeknek a közgyűlés által jóváhagyott, auditált éves jelentéseiket a vonatkozó pénzügyi év végét követő 120 napon belül be kell nyújtaniuk a felügyeletnek és a BÉT-nek.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ezért májusban 6 millió forintos bírságot szabott ki a Magyar Telekom Nyrt.-re rendszeres tájékoztatási kötelezettségeinek megszegése miatt.
A társaság összesen mintegy 700 millió forint értékben megkötött tanácsadási szerződések ügyében kezdett vizsgálatot annak megállapítására, hogy a szerződések megkötése ellentétes volt-e a társaság szabályzataival, illetve a releváns jogszabályokkal.
A Magyar Telekom igazgatósága már a vizsgálat elején döntést hozott arról, hogy bizonyos munkavállalókat átmeneti időre mentesít a munkavégzés alól. A cég a vizsgálatról értesítette a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét, valamint az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletét és Igazságügy-minisztériumát.
Októberben viszont már azt közölte a cég, hogy közel 2 milliárd forint értékű szerződések kérdésesek a Magyar Telekom csoportnál. Így a vizsgálat több mint 3 milliárd forintos költségével már 5 milliárd forint felett van az az összeg, amibe ez az ügy kerülhet.
- "A piac sajtóértesülésekből már korábban felkészült a hírre" - magyarázta a tőzsdei reakciókat az [origo]-nak Míró József, az Erste Bank elemzési igazgatója. A befektetők számára Straub távozása a Magyar Telekommal kapcsolatos korábbi problémák lezárását jelentheti. Ugyanakkor Míró megjegyezte: a Deutsche Telekomnál is történt vezetőváltás, így a piac a cég összes leányvállalatánál új korszakot vár.
Ugyanakkor a pozitív fogadtatáshoz Míró szerint jelentősen hozzájárult az is, hogy a Telekom bejelentette: 70+3 forint osztalékot fizet részvényenként. Az Erste elemzője szerint a 3 forint méltányos késedelmi kamatnak tekinthető.
Míró József szerint ugyanakkor hosszabb távon fennmaradhat az érdeklődés a Magyar Telekom papírjai iránt. A világ piacain megnőtt az érdeklődés a részvények iránt, mert leállt az amerikai kamatemelési ciklus, és várhatóan az Európai Központi Bank is abbahagyja az emelést. A magyar konvergenciaprogram is azt vetíti előre, hogy egy idő után nem lesz érdemes állampapírokba fektetni. Míró József szerint ezek hatására mind a nemzetközi, mind a hazai piacon megnőhet az érdeklődés a közmű szektor papírjai iránt.
(Az [origo] kiadója a T-Online Magyarország, amely a Magyar Telekom csoport tagja.)