"A Gazpromnak 2007 január elsején reggel tíz órától nem lesz semmilyen alapja a fehérorosz fogyasztóknak történő szállításokra, amennyiben addig nem kötik meg a jövő évre szóló gázszállítási szerződést" - hangsúlyozta Alekszej Miller, az állami ellenőrzésű orosz monopólium vezérigazgatója, megjegyezve, hogy Gazprom levélben figyelmeztette Németországot, Lengyelországot és Litvániát, amelyek ellátását a fehéroroszországi gáztranzit esetleges megakadása a legérzékenyebben érinthet.
Miller rámutatott, hogy Fehéroroszország "destruktív álláspontra" helyezkedett négy nappal a gázárról Oroszországgal kötött szerződés lejárta előtt, és megfenyegette Minszket: ha nem fogadja el a Gazprom keddi "példátlan" ajánlatát, akkor nem csak ezer köbméterenként 200 dolláros (négyszeres) gázárral számolhat, hanem még exportvámmal is, ami további 60 dolláros emelést jelentene.
Alekszandr Medvegyev vezérigazgató-helyettes jelezte, hogy a Gazprom nem tudja teljes mértékben pótolni az Európának szánt tranzitgázt, ha Fehéroszország elszánja magát a megcsapolására.
"Ha Fehéroroszország annyit vesz el a tranzitgázból, mint amennyit maga fogyaszt, akkor a teljes kompenzálás lehetetlen, kiváltképpen hosszabb ideig" - ismerte el Medvegyev egy telefonkonferencián. A fehérorosz importfogyasztás meghaladja az évi húszmilliárd köbmétert, míg a Jamal-Európa tranzitvezetéken mintegy 30 milliárd köbméter gáz áramlik Európába.
Tavaly év elején az orosz Gazprom Ukrajnával folytatott árvitája komoly gázhiányt okozott Európa több országában. Magyarországon például a konfliktus miatt korlátozni kellett egyes ipari fogyasztók gázellátását. Szerencsére akkor a vita néhány nap alatt megoldódott.
"A kompenzálás forgatókönyvei attól függnek, hogy mennyi gázt vesz el esetleg Fehéroroszország, milyen lesz akkor az időjárás, mennyi gázt tud a Gazprom más (ukrajnai) tanzitútvonalakról átcsoportosítani, s mennyi gáz gyűlik össze az európai tárolókban, ahol a Gazprom tartalékokat halmozott fel" - fejtegette Medvegyev az Interfax szerint.
Előzőleg a Gazprom szóvivője már megvádolta Minszket, hogy a tranzitgáz megcsapolására készül. Szergej Kuprijanov ezzel Uladzimir Szemaska fehérorosz miniszterelnök-helyettesnek arra a véleményére reagált, amely szerint a Gazprom szállításai nem szűnnek meg, amíg nincs új megállapodás.
"Kölcsönösen függünk egymástól. Ha nem kötünk gázszállítási megállapodást, akkor a Gazpromnak nem lesz tranzitszerződése, ez pedig a Gazprom exportszállításainak 22 százalékát érinti" - kapcsolta össze az árat és a tranzitot Szemaska, hozzátéve: a 2007-es megállapodás aláírásáig Minszk "úgy tekinti, hogy a gázár 46,68 dollárt tesz ki ezer köbméterenként, ahogy 2006-ban is"
Kurpijanov szerint Szemaska szavai csak úgy értelmezhetők, hogy a Fehéroroszország az Európának szánt gáz jogellenes megcsapolására készül.
Moszkvai elemzők rámutattak: az állami Beltransgaz által üzemeltetett fehéroroszországi gázszállítási infrastruktúra fontos részét alkotja a fehérorosz területen áthaladó Jamal-Európa tranzitvezetéknek, s így Fehéroroszország képes akár megakasztani, akár megcsapolni a Gazprom európai szállításait.
Ha nem lesz tranzitmegállapodás, akkor a fehéroroszok csempészárunak tekinthetik a tranzitgázt és leállíthatják a szivattyúkat. Másrészt jogellenesen el is vételezhetnek az (egyébként a Gazprom tulajdonában lévő) Jamal-Európa vezetékből, amelyet még számos csőág köt össze a Beltransgaz hálózatával - magyarázta egy moszkvai bennfentes.
Szemaska abban reménykedett, hogy a Gazprom mégsem állítja le a szállításokat, mert ezzel még inkább rontaná az ez év eleji ukrán csapelzárás okozta európai zavarok által már amúgy is megtépázott hírnevét.
Kuprijanov ugyancsak hangsúlyozta, hogy "orosz gázszállítás 2007-ben csak új szerződés megkötése esetén lehetséges". Mint mondta, Oroszország "példátlan engedményeket" tett Fehéroroszországnak, tekintettel az őket (papíron) összefonó unióra.
A Gazprom, amely már ezer köbméterenként 200 dolláros gázárat igényelt Fehéroszországtól 2007-re, kedden 105 dollárra leengedte ezt a követelését. Ebből Fehéroroszországnak jövőre csak 75 dollárt kellene ténylegesen kifizetnie az orosz gáz ezer köbméteréért, míg a fennmaradó ezer köbméterenként 30 dollárt a Beltransgaz részvényeivel törleszthetné.
A Gazprom egyben elfogadná a Beltransgaz önértékelését is, amely szerint 5 milliárd dollárt ér. A Fehéroroszországnak szabott gázár csak egy négyéves "kiváltságos" időszak után, 2011-ben emelkedne az európai színvonalra (az orosz belső árral együtt, s levonva belőle a szállítási költséget és az exportvámot). A Gazprom négy év alatt megszerezné a Beltransgaz felét egy régóta vajúdó közös vállalat keretében.
De Kurpijanov szerint Szemasko csak a 75 dolláros, ezer köbméterenkénti gázárat fogadta el, részvénybeszámítás helyett viszont azt követelte, hogy a Gazprom egészben fizesse ki a Beltransgaz felét, vagyis 2,5 milliárd dollárt. Kurpijanov szerint a Gazprom már a 75 dolláros árral is ajándékot adna, hiszen így a 2007-es fehérorosz fogyasztást 1,5 milliárd dollárból fedezni lehetne. De a tetejében a Gazpromnak még 2,5 milliárd dollárt kellene fizetnie a Beltransgaz feléért. "A Gazprom nem télapó" - háborgott Kuprijanov.
Miller megfenyegette Minszket, hogy a monopólium most kérni fogja az orosz kormányt exportvám kivetésére is, ami ezer köbméterenkénti 200 dolláros "piaci" gázár mellett 260 dollárra növelné a Fehéroroszországtól követelt szerződéses gázárat. Az Európába küldött orosz gáznak csak húsz százaléka halad Fehéroroszországon át, míg 80 százaléka Ukrajnán keresztül jut oda. Magyarország gázimportja szinte teljes egészében Ukrajnán át halad.