A nemzetközi hitelminősítő jelentése szerint 2006-ban a nála spekulatív - vagyis a "Baa" sáv alatti - besorolással ellátott vállalatok 1,57 százalékának kötvény- vagy banki adóssága vált nem teljesítővé, az előző évben mért 1,80 százalék után. A tavalyi arány 1981 óta a legalacsonyabb volt.
Ebben az adósi kategóriában 1983 óta 4,90 százalék volt a nem fizetővé váló cégek éves átlagos aránya; az egyes években mért arányok 1,57 és 10,59 százalék között mozogtak.
A Moody's-jelentés megfogalmazása szerint 2006 váratlanul erős éve volt a legkockázatosabb cégadósságok kibocsátóinak, főleg a viszonylag enyhe kamatkörnyezet, a bőséges likviditás és a vállalati kötvénypiac szűk felárkülönbségei miatt.
A bóvli és a befektetői kategóriában lévő teljes vállalati csoportot együtt számolva 0,54 százalékra, tízévi mélypontra csökkent a nem fizetővé válók aránya a 2005-ös 0,65 százalékról.
A Moody's számszerű összesítése szerint 2006-ban 30, spekulatív adóskockázati kategóriába sorolt vállalat került hátralékba 7,8 milliárd dollárnyi kötvény- és 2,6 milliárd dollár bankadóssággal. Az előző évben 34 cég jelentett nem fizetést összesen 41 milliárd dollárnyi kötvény- és bankadósságra, vagyis a nem teljesítővé válástól érintett adósságok dollárértékében még drámaibb csökkenés ment végbe, mint a hátralékba került vállalatok számában.
A vállalati adósminőségi inga mindazonáltal az idén már az ellenkező irányba fog lendülni. A Moody's saját előrejelzési modellje azt valószínűsíti, hogy 2007-ben a spekulatív kockázati szintre sorolt cégadósok 3,07 százaléka válik nem fizetővé, csaknem a kétszerese a tavaly mért 1,57 százaléknak.
A jelentés szerint az idén havi átlagban öt vállalati nem teljesítővé válás várható a tavalyi 2,5 után.
A romlást elsősorban az új magas hozamú adósságok kibocsátásának mértéke és időzítése, valamint az új kibocsátók már kezdetben is rossz adósminősége magyarázza.
A 2004-2006 közötti időszakban rekordarányban jelentek meg ugyanis a piacon a "B" sáv alatti, vagyis már rendkívül kockázatos besorolású első kibocsátók - 2004-ben például a vállalati adósságpiacon első ízben megjelenő cégek 25 százaléka, a piacra vitt új adósságérték 17 százaléka volt a "B" kategória alá besorolva -, és ezek az adósságok 2007-2008-ban kerülnek abba az életciklusba, amely hagyományosan a legkockázatosabb ebben az osztályzati kategóriában.