Szombat óta Simor irányítja a jegybankot

Vágólapra másolva!
Sólyom László köztársasági elnök csütörtökön, délután fél négykor, a Sándor-palota Tükörtermében - Gyurcsány Ferenc minszterelnök javaslatára - kinevezte Simor Andrást a Magyar Nemzeti Bank elnökévé. A kinevezés március 3-ától hatályos és hatévi időtartamra szól.
Vágólapra másolva!

Simor András pályafutását a Magyar Nemzeti Bankban kezdte, dolgozott a jegybank azóta megszűnt londoni leánybankjánál, alapító vezérigazgatója volt a Creditanstalt brókercégének. Később az anyacég, a CA IB Investmentbank bécsi ügyvezető elnöke lett, s ő vezényelte le a Creditanstalt és a Bank Austria befektetési bankjának fúzióját a térségben.

Hazatérte után, 1998-ban Járai Zsigmondot váltotta négy évre a Budapesti Értéktőzsde elnöki székében. Egy évvel később azonban már a Deloitte magyarországi leányvállalatának a vezetője lett.

Az ő feladata volt a cég hírnevének visszaállítása, miután a néhány évvel korábbi Postabank-botrányban a pénzintézet könyvvizsgálójaként tevékenykedő Deloitte megégette magát. A Business Week 2001-ben Európa ötven kiemelkedő üzletembere közé sorolta.

A hatályos jegybanktörvény szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét hatéves időtartamra a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki, mérlegelési joga azonban nincs, a kinevezést nem utasíthatja el és a kinevezési okmányt ésszerű időn belül alá kell írnia.

A törvény szerint a jegybank első embere egyúttal a legfőbb monetáris döntéshozó szerv, a Monetáris Tanács elnöke is. A Monetáris Tanács legalább kilenc-, legfeljebb tizenegy tagú testület. Átmeneti rendelkezés szerint azonban jelenleg 13 tagja van. A testületben szavazategyenlőség esetén az elnök dönt.

"Arra a munkahelyre térek vissza, ahol a bankszakmát tanulgatni kezdtem" - emlékeztetett 13 éves MNB-s múltjára kijelölésekor tartott bemutatkozó beszédében Simor András. Elmondta, kiemelkedően fontosnak tartja, hogy olyan időszakban vezetheti az MNB-t, amikor ilyen jelentős egyensúly-helyreállító intézkedések történnek Magyarországon.

Forrás: [origo]
Simor és Gyurcsány a konvergenciatanács októberi ülése előtt

Az [origo] korábban közzétett információi szerint a jegybankelnöki posztra 5 személy volt a legesélyesebb. Simor András mellett köztük szerepelt Surányi György, a Banca Intesa Group közép-európai regionális igazgatója, a CIB Bank elnöke, Bodnár Zoltán, az Eximbank vezérigazgatója, Király Júlia, a Nemzetközi Bankárképző Központ vezérigazgatója és Karvalits Ferenc, a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. elnöke.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!